PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia Ostrołęka: dwóch gigantów chce współpracować przy budowie nowego bloku

  • PAP/MN    19 września 2016 - 16:27
Elektrownia Ostrołęka: dwóch gigantów chce współpracować przy budowie nowego bloku

• Energa i Enea chcą współpracować przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowoczesnego bloku węglowego 1000 MW w Elektrowni Ostrołęka.
• Projekt ma spełniać najwyższe standardy środowiskowe i zapewnić kolejne stabilne wysokosprawne i niskoemisyjne źródło energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
• W poniedziałek (19 września) prezesi obu spółek podpisali list intencyjny w tej sprawie.
"Zrobiliśmy kolejny krok zbliżający nas do realizacji inwestycji bardzo istotnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zapewnienie ciągłości i niezawodności zasilania, to kluczowe zadanie stojące dziś przed sektorem energetycznym. Nowoczesna elektrownia w Ostrołęce pozwoli je wypełnić - powiedział cytowany w komunikacie prezes Energi Dariusz Kaśków. W perspektywie nadchodzącego rynku mocy Ostrołęka C zbuduje wartość dla wszystkich interesariuszy.

"Energa i Enea są zgodne, że realizacja projektu Ostrołęka C wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, będzie spełniała najwyższe standardy środowiskowe oraz zapewni kolejne stabilne wysokosprawne i niskoemisyjne źródło energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym" - napisano w komunikacie.

Czytaj też: Kapitalny remont w elektrociepłowni w Katowicach na finiszu

"Od dłuższego czasu analizujemy możliwości zaangażowania się w projekty o określonym potencjalne w perspektywie średnio i długoterminowej, które służyłyby dalszemu zrównoważonemu rozwojowi aktywów wytwórczo-wydobywczych w GK Enea. Należy do nich projekt budowy wysokosprawnego bloku energetycznego Ostrołęka C, który wpisuje się w ważny proces modernizacji polskiej energetyki z wykorzystaniem jako paliwa polskiego węgla. Przy projekcie Ostrołęka C będziemy mogli skorzystać z naszego doświadczenia zdobytego podczas budowy nowego bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice. Nasze zaangażowanie na tym etapie i podpisanie listu intencyjnego pozwoli na wypracowanie najlepszego dla wszystkich partnerów modelu biznesowego inwestycji - dodał w kolei prezes Enei Mirosław Kowalik.

Energa i Enea przewidują, że budowa Elektrowni Ostrołęka C potrwa około 60 miesięcy, a nakłady na realizację tej inwestycji wyniosą około 5,5-6 mln zł/MW. Spółki zakładają, że ustalone w ślad za podpisaniem listu intencyjnego zasady współpracy "powinny przyczynić się do podjęcia decyzji o ogłoszeniu przetargu w 2016 roku, z celem ukończenia inwestycji w drugiej połowie 2023 roku".

Czytaj też: Ekolodzy krytykują strategie MR: Zapomniano o OZE

 

Jak czytamy w komunikacie spółka celowa, powołana do budowy bloku elektrowni Ostrołęka C, posiada kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. "Obecnie trwają analizy ekonomiczne zmierzające do wypracowania efektywnego modelu biznesowego i finansowania tej inwestycji. Głównym założeniem projektu jest jego realizacja jako rentownej inwestycji, która zagwarantuje satysfakcjonującą stopę zwrotu dla akcjonariuszy" - napisano.

Aktualne uwarunkowania rynkowe sprawiają, że dla zapewnienia odpowiedniej opłacalności projektu oczekiwane będzie wypracowanie dodatkowych mechanizmów wsparcia dla działań inwestycyjnych w zakresie budowy nowych źródeł wytwórczych. Chodzi o tzw. rynek mocy, czyli system wsparcia dla wysoko sprawnej energetyki konwencjonalnej. Wynagradzane ma być również utrzymywanie dyspozycyjności, które ma wpłynąć na bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: