PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownia w Kozienicach z nową nastawnią Dyżurnych Inżynierów Ruchu

  • PAP/AS    19 marca 2016 - 10:53
Elektrownia w Kozienicach z nową nastawnią Dyżurnych Inżynierów Ruchu
Elektrownia Kozienice - widok z brzegu Wisły (fot. Rafał T / fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0)

Nowoczesną nastawnię Dyżurnych Inżynierów Ruchu uruchomiono w należącej do Enei elektrowni w Kozienicach, drugiej co do wielkości elektrowni w Polsce. Pomieszczenie to jest sercem elektrowni, z którego odbywa się zarządzanie produkcją prądu.
Dyżurni Inżynierowie Ruchu przez całą dobę nadzorują wszystkie procesy technologiczne, wszystkich bloków wytwarzających energię w Elektrowni Kozienice. Jak podkreślają przedstawiciele spółki, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt stanowiska gwarantują wyższe bezpieczeństwo i ułatwiają pracę.

Dzięki zainstalowaniu nowoczesnych i wydajnych urządzeń oraz odpowiedniego oprogramowania, pracownicy nastawni uzyskali szybszy i dokładniejszy podgląd działania wszystkich systemów pracujących w elektrowni. Obecnie w sali znajduje się 27 monitorów, w tym ściana wizyjna o wymiarach 6 x 1,8 m.

„Jest coraz więcej obszarów, które na co dzień kontrolujemy. Budowa nowego bloku, a także kolejnych instalacji odsiarczania spalin sprawiły, że musieliśmy zmienić miejsce i standardy naszej pracy. Poprzednie pomieszczenia mieściły się pomiędzy maszynownią a kotłownią i nie miały okien” – powiedział dyżurny ruchu w Enei Wytwarzanie Andrzej Wojciechowski.

Spółka nie ujawnia, ile kosztowało uruchomienie i wyposażenie nastawni. Operacja uruchamiania nowych stanowisk odbywała się podczas pracy elektrowni i równolegle z pracą starego punktu dozorowego.

Stare pomieszczenia nastawni posłużą innym służbom eksploatacyjnym elektrowni, będą też stanowiły awaryjny punkt dyspozytorski.

Należąca do Enei elektrownia w miejscowości Świerże Górne k. Kozienic (woj. mazowieckie) jest największym w Polsce producentem energii z węgla kamiennego. Elektrownia posiada 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy osiągalnej 2 919 MW. Obecnie trwa tam największa inwestycja Grupy Enea – budowa nowoczesnego, jedenastego bloku o mocy 1075 MW. W elektrowni pracuje ponad 2200 osób

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • czytelnik, 2016-03-19 13:20:25

    Popieram wszystko, co tam się dzieje w elektrowni zbudowanej przez Polaków i symbolicznie uruchomionej przez Edwarda Gierka. Tylko, czy Ona, jest jeszcze Polska ? Dlaczego Szanowna Redakcja nic na ten temat nie wspomina, czy też uważa, za normalne, że już wszystko co Gierek zbudował, łyknął zachodni... kapitał ???  rozwiń