PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownie jądrowe ogrzeją mieszkania

  • newseria.pl    10 lipca 2012 - 12:12
Elektrownie jądrowe ogrzeją mieszkania

Elektrownie jądrowe mogą być wykorzystywane na dużą skalę przez przemysł, świetnie się też nadają do zasilania sieci ciepłowniczych – przekonuje prof. Grzegorz Wrochna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
To oznacza, że mogłyby mieć zastosowanie do ogrzania mieszkań. Nad taką technologią pracują Amerykanie, Francuzi, Koreańczycy czy Rosjanie.
Małe reaktory modułowe (ang. Small Modular Reactors – SMR) będą miały bez wątpienia zastosowanie dla dużych zakładów przemysłowych, gdzie mogą dostarczać zarówno energię elektryczną, jak i ciepło.

– Prąd elektryczny jest stosunkowo łatwo dziś wytworzyć. Mamy dużo technologii do wyboru, natomiast zastąpić węgiel, gaz czy ropę, jeżeli chodzi o dostarczanie ciepła, jest bardzo trudno. Reaktory SMR mogą być wykorzystane także np. do ogrzewania mieszkań, dostarczając ciepło do miejskich sieci ciepłowniczych – mówi prof. Grzegorz Wrochna.

Profesor uważa, że mamy dużo sieci ciepłowniczych w Polsce i możemy zastąpić elektrociepłownie węglowe, elektrociepłowniami jądrowymi.

– I tu małe reaktory byłyby niezastąpione – uważa ekspert.

Zaznacza, że małe reaktory modułowe nie są konkurencją dla dużych reaktorów jądrowych – jest to inny segment rynku. Tradycyjne elektrownie jądrowe wielkiej mocy są potrzebne jako podstawa krajowego systemu energetycznego, natomiast reaktory SMR mają zaspokajać lokalne potrzeby danego zakładu przemysłowego czy danego miasta.

Prace badawcze nad tą technologią rozpoczęły się już w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Aby jednak reaktory tego typu były komercyjne dostępne, ktoś musi zainwestować w dopracowanie prototypów.

– Pojawiła się nadzieja na przełom, ponieważ rząd amerykański postanowił dofinansować prace nad dwoma lub trzema wybranymi modelami oraz wesprzeć proces licencjonowania, czyli dopuszczenia do użytkowania – informuje profesor.

<!-- pagebreak //-->KOMENTARZE (1)

  • Bozena Rainczuk, 2012-07-11 08:59:19

    Z pewnoscia w Polsce nie ogrzeja mieszkan i prosze nie pisac w tytule to tak jakby mialo to sie rzeczywiscie realizowac.Jest wiele innych technologi przyjaznych srodowisku naturalnemu takich jak np. enwergia ze slonca,wiatru etc.. Prosze wpisac na youtube.com Albtraum Atommüll Part 1 .Filmik nie ...jest niestety w jezyku polskim, ale obraz moze wszystko przekazac.  rozwiń