PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownie słoneczne podgrzeją wodę dla Szczecina

  • PAP    3 czerwca 2014 - 15:54
Elektrownie słoneczne podgrzeją wodę dla Szczecina

W dwóch zachodniopomorskich miejscowościach powstanie największy w regionie zespół elektrowni słonecznych. Energia wyprodukowana w dwóch farmach słonecznych zasili ujęcie wody pitnej nad jeziorem Miedwie, które dostarcza wodę mieszkańcom Szczecina.
Farmy powstaną w miejscowości Żelewo i Nieznań, ich łączna moc wyniesie 1,95 MW. Niedawno Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie podpisał umowy z wykonawcami obu inwestycji. Za rok obie farmy powinny produkować energię.

Jak powiedział rzecznik ZWiK Tomasz Makowski, baterie słoneczne zajmą blisko 2 hektary. Będzie to największy w regionie i jeden z nielicznych w kraju zespół farm słonecznych. Prąd z zachodniopomorskich farm zasili urządzenia ujęcia wody pitnej nad Miedwiem, które zaopatruje 90 proc. mieszkańców Szczecina - dodał.

Produkcja energii ze słońca znacząco zmniejszy wydatki ZWiK na zakup energii. Dodatkowo nadwyżkę prądu wyprodukowaną przez farmy Zakład odsprzeda i trafi ona do sieci.

Łączna wartość zespołu farm to 9 mln zł, z czego prawie 4 mln to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Liderem konsorcjum wykonawców obu farm jest płocka firma Opus, która wybuduje farmę fotowoltaiczną w Nieznaniu; wykonawcą elektrowni w Żelewie będzie czeska firma Solartec. Inwestycje zostaną zrealizowane w formule zaprojektuj i wybuduj; do wykonawców będzie należało zaprojektowanie farm, wybudowanie i przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.

Makowski dodał, że ZWiK wykorzystuje już zieloną energię w dwóch szczecińskich oczyszczalniach ścieków - wartość energii pochodzącej ze spalania biogazu to łącznie 2 mln zł rocznie. Zaspokaja ona połowę zapotrzebowania w energię elektryczną obu zakładów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kordian, 2014-07-11 19:16:54

    No i super. Warto inwestować w energię fotowoltaiczną, tak jak to robią zachodzie - w Niemczech czy Austrii. U nas dopiero to będzie modne tak na prawdę za kilka lat. Więcej o elektrowniach tego typu - suntrack.pl/133-elektrownie-sloneczne