PARTNER PORTALU
  • BGK

Elektrownie słoneczne tworzą miejsca pracy i zwiększają PKB

  • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 13:29
Elektrownie słoneczne tworzą miejsca pracy i zwiększają PKB

Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka „black out’ów" (fot.pixabay.com)

Nowe miejsca pracy, 18 mld produktu krajowego brutto oraz eliminacja ryzyka "black outów" dzięki rozwojowi elektrowni słonecznych w Polsce.
Według analityków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Polska stoi przed szansą stworzenia 20 000 nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).

PSES zaprezentował raport „Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020”, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej w przypadku uwzględnienia w miksie energetycznym instalacji PV. Wg analityków PSES, główni beneficjenci rozwoju PV w Polsce to rolnicy jak i małe i średnie firmy, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz te produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable). Wbrew mitom, aż 60 proc. wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 roku. Nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Czytaj też: RWE Polska, raport: Rola odnawialnych źrodeł energii jest coraz większa

Jednym z ciekawszych wniosków, jak tłumaczy Jakub Charaszkiewicz z Rady Programowej PSES, jest „demokratyczny” charakter elektrowni słonecznych. Branżę PV stworzy kilkanaście tysięcy polskich właścicieli, często z obszarów wiejskich. Szacuje, że ponad 70 proc. będą stanowić tzw. „nieprofesjonalni” inwestorzy, na co dzień niezwiązani z branżą energetyczną ani funduszami inwestycyjnymi. PV jest jedyną technologią, która tworzy „obywatelski” udział w inwestowaniu i zarabianiu na produkcji energii.

Specjaliści z Politechniki Śląskiej współpracujący z PSES wskazują na pozytywny wpływ fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz na rezerwę mocy w czasie letnich szczytów. Jest to szczególnie ważne w kontekście braku mocy na początku sierpnia 2015 roku. Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka „black out’ów”. Autorzy zwracają uwagę, iż fotowoltaika może być dobrym wsparciem dla konwencjonalnej energetyki opartej na węglu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Marek, 2016-04-15 14:28:23

    Ciekawy artykuł choc bardzo optymistyczny moze za bardzo. Dla zainteresowanych polecam artykuł Instytutu Fraunhofera "Fakty i mity nt fotowoltaiki". Szczególnie warto zwrócić uwagę na koszty i konsekwencje bardzo dużych dotacji (po zmniejszeniu wsparcia energetyki odnawialnej w jesieni 201...5 na rynku niemieckim prace straciło ok 50 tys pracownikow branży OZE)  rozwiń