Elektrownie słoneczne tworzą miejsca pracy i zwiększają PKB

Nowe miejsca pracy, 18 mld produktu krajowego brutto oraz eliminacja ryzyka "black outów" dzięki rozwojowi elektrowni słonecznych w Polsce.
Elektrownie słoneczne tworzą miejsca pracy i zwiększają PKB
Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka „black out’ów" (fot.pixabay.com)

Według analityków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej, Polska stoi przed szansą stworzenia 20 000 nowych miejsc pracy oraz dodatkowych 9 do 18 mld PKB w przypadku startu systemu aukcyjnego stymulującego rozwój elektrowni fotowoltaicznych (PV).

PSES zaprezentował raport „Perspektywy wpływu fotowoltaiki na gospodarkę Polski w latach 2016-2020”, w którym przedstawiono potencjał społecznego i ekonomicznego oddziaływania technologii fotowoltaicznej w przypadku uwzględnienia w miksie energetycznym instalacji PV. Wg analityków PSES, główni beneficjenci rozwoju PV w Polsce to rolnicy jak i małe i średnie firmy, głównie instalatorskie, dystrybucyjne oraz te produkujące elementy elektrowni słonecznych (ogniwa, konstrukcje, stacje transformatorowe, kable). Wbrew mitom, aż 60 proc. wszystkich część w gruntowej elektrowni PV pochodzi od polskich producentów, a udział ten przekroczy 70 proc. do 2018 roku. Nie bez znaczenia jest również wielkość dochodów, które trafią na obszary wiejskie, oceniana na 2 mld zł: w postaci wynagrodzeń pracowników, lokalnych podatków, dochodów z produkcji energii jak i opłat za dzierżawę.

Czytaj też: RWE Polska, raport: Rola odnawialnych źrodeł energii jest coraz większa

Jednym z ciekawszych wniosków, jak tłumaczy Jakub Charaszkiewicz z Rady Programowej PSES, jest „demokratyczny” charakter elektrowni słonecznych. Branżę PV stworzy kilkanaście tysięcy polskich właścicieli, często z obszarów wiejskich. Szacuje, że ponad 70 proc. będą stanowić tzw. „nieprofesjonalni” inwestorzy, na co dzień niezwiązani z branżą energetyczną ani funduszami inwestycyjnymi. PV jest jedyną technologią, która tworzy „obywatelski” udział w inwestowaniu i zarabianiu na produkcji energii.

Specjaliści z Politechniki Śląskiej współpracujący z PSES wskazują na pozytywny wpływ fotowoltaiki na krajowy system elektroenergetyczny oraz na rezerwę mocy w czasie letnich szczytów. Jest to szczególnie ważne w kontekście braku mocy na początku sierpnia 2015 roku. Zaledwie 2 GW mocy z elektrowni słonecznych, pozwoliłoby uniknąć ryzyka „black out’ów”. Autorzy zwracają uwagę, iż fotowoltaika może być dobrym wsparciem dla konwencjonalnej energetyki opartej na węglu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ciekawy artykuł choc bardzo optymistyczny moze za bardzo. Dla zainteresowanych polecam artykuł Instytutu Fraunhofera "Fakty i mity nt fotowoltaiki". Szczególnie warto zwrócić uwagę na koszty i konsekwencje bardzo dużych dotacji (po zmniejszeniu wsparcia energetyki odnawialnej w jesieni 201...5 na rynku niemieckim prace straciło ok 50 tys pracownikow branży OZE) rozwiń

Marek, 2016-04-15 14:28:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE