PARTNER PORTALU
  • BGK

Enea Wytwarzanie właścicielem Elektrociepłowni Białystok i MPEC Białystok

  • PAP    19 września 2014 - 10:25
Enea Wytwarzanie właścicielem Elektrociepłowni Białystok i MPEC Białystok

Enea Wytwarzanie objęła 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku - poinformowała spółka. Umowa w sprawie tej transakcji została podpisana jeszcze w maju, ale potrzebna była zgoda UOKiK.
Taką zgodę na sprzedaż MPEC Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał spółce, która była już właścicielem Elektrociepłowni Białystok, na początku września.

Wejście umowy w życie oznacza, że spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, stała się także jego dostawcą dla mieszkańców.

"Połączenie EC Białystok z miejską siecią MPEC pozwoli na optymalizację produkcji ciepła w mieście. Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne wykorzystanie poprawi stan środowiska naturalnego w mieście" - poinformowała rzeczniczka Enea Wytwarzanie Agata Reed. Zapewniła, że spółka będzie "aktywnie inwestować w sieć ciepłowniczą".

Czytaj też:  UOKiK wyraził zgodę na sprzedaż MPEC spółce Enea Wytwarzanie

Za 85 proc. udziałów MPEC Enea Wytwarzanie zapłaciła 260 mln zł.

Zgodnie z umową sprzedaży, w ciągu najbliższych pięciu lat ma zainwestować 101 mln zł w rozwój i modernizację MPEC. 75 proc. z tej kwoty ma być przeznaczone na inwestycje w sieć oraz w nowe przyłączenia; reszta - na węzły cieplne, modernizację systemu ciepłowniczego, a także inwestycje w Ciepłowni Zachód, która należy do MPEC. Inwestycje mają służyć unowocześnieniu spółki oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła mieszkańcom.

 Czytaj też: Są chętni do zakupu udziałów w MPEC Białystok 

Sprzedaży MPEC przeciwna była od początku opozycja w Radzie Miasta Białystok. W ubiegłym roku z inicjatywy PiS doszło nawet do referendum lokalnego w tej sprawie, ale z powodu zbyt niskiej frekwencji okazało się ono formalnie nieważne (zdecydowana większość jego uczestników była sprzedaży MPEC przeciwna - red.).

Po wydaniu przez UOKiK zgodny na tę transakcję, temat sprzedaży MPEC stał się przedmiotem kampanii wyborczej kandydatów w wyborach na prezydenta Białegostoku. Niektórzy z nich zwracali się do obecnego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o wstrzymanie się ze sfinalizowaniem umowy do wyborów, inni kwestionowali plany miasta dotyczące wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży MPEC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.