PARTNER PORTALU
  • BGK

Energa chce budować elektrownię w Ostrołęce

  • PAP    30 września 2010 - 16:47

Energa złożyła wniosek o pozwolenie na budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce o mocy 1000 MW. Prowadzone są rozmowy w sprawie finansowania inwestycji - poinformowała spółka w czwartek w komunikacie prasowym.
- Na przełomie roku Energa jest gotowa wejść na plac budowy elektrowni węglowej o mocy 1000 MW w Ostrołęce. Obecnie czeka na pozwolenie na budowę, które otrzyma prawdopodobnie już za miesiąc. Spółka ma już szereg innych wymaganych do uruchomienia inwestycji decyzji i umów, m.in. studium wykonalności czy umowę z PSE-Operator o przyłączeniu nowego bloku do krajowej sieci przesyłowej, na podstawie której rozpoczęte zostały już inwestycje (budowa linii Ostrołęka-Narew i Ostrołęka-Olsztyn oraz modernizacja stacji elektroenergetycznej). Trwają rozmowy z inwestorami strategicznymi oraz instytucjami finansowymi zainteresowanymi udziałem w tym przedsięwzięciu - napisano w komunikacie.

Energa poinformowała, że jest na etapie opracowywania dokumentacji i pozyskiwania zgód na budowę wspólnie z irlandzką spółką ESB International elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu. Spółka finalizuje też procedury związane z powołaniem spółki celowej do budowy wraz Grupą Lotos elektrociepłowni o mocy 250 MW, zasilanej pozostałościami po przerobie ropy naftowej.

W elektrociepłowni w Elblągu Energa rozpoczęła budowę nowego bloku energetycznego na biomasę. Trwa przetarg na wykonawcę bloku, który będzie produkował "zieloną" energię elektryczną (165 tys. MWh) oraz ciepło (797 tys. GJ).

Strategia spółki na lata 2009-2015 zakłada inwestycje o wartości ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłonie budowa źródeł wytwarzania, zarówno konwencjonalnych, jak i odnawialnych o łącznej mocy ok. 2200 MW. Spółka chce też inwestować w sieć dystrybucyjną. Do 2015 roku na dystrybucję chce wydać 7 mld zł, w tym roku blisko 1 mld zł. Do 2015 r. Energa chce zbudować 10,5 tys. km nowych linii elektroenergetycznych, przyłączyć do sieci 270 tys. nowych klientów oraz wdrożyć zdalny odczyt liczników u większości swoich klientów.

W środę zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał ze Skarbem Państwa, reprezentowanym przez MSP, umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji ponad 7,5 mld zł. Zakup Energi przez PGE umożliwia zmieniona przez rząd uchwała ws. "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania segmentu energetycznego w Polsce.

- Sprzedaż przez MSP większościowego pakietu akcji naszej spółki budzi zrozumiałe zainteresowanie opinii publicznej i ekspertów. Dla nas nadrzędnym celem jest jednak realizacja zaplanowanych inwestycji, ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego tej części Polski, w której działamy - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prezes zarządu Energi Mirosław Bieliński. Dodał, że "konsekwencja w realizacji strategii jest konieczna w celu utrzymania, a nawet podniesienia wartości firmy i jakości usług".

EBITDA Grupy Energa za siedem miesięcy wzrosła o ok. 40 proc. rok do roku do ponad 900 mln zł. - Kolejnych oszczędności, a tym samym wzrostu rentowności można spodziewać się po toczącej się restrukturyzacji Grupy. Z największej spółki ENERGA Operator konsekwentnie wydzielane są te obszary, które nie stanowią jej podstawowej działalności, czyli dystrybucji energii. Trwa także konsolidacja służb księgowych i kadrowych, obszarów zakupowych i transportowych - napisano w komunikacie.

PGE zapewniała, że Energa w grupie PGE będzie pełnić bardzo ważne funkcje strategiczne i operacyjne - chodzi m.in. o powiązanie Energi z projektem budowy elektrowni jądrowych (PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda). PGE informowała, że "jest gotowa zapewnić wsparcie w realizacji najbardziej interesujących projektów inwestycyjnych Energi".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.