PARTNER PORTALU
  • BGK

Energa nie może przyłączać farm wiatrowych

  • newseria.pl    8 listopada 2012 - 12:33
Energa nie może przyłączać farm wiatrowych

– Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej – mówi Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator.
Wyjaśnia, że do krajowego systemu energetycznego doprowadzano do tej pory prąd z farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW, a w kolejce czeka kolejne 6000 MW. To znacznie więcej niż wynika z zapotrzebowania na terenie działania dostawcy.

Czytaj też: Gminy mogą budować farmy wiatrowe

- Coraz częściej decyzje są odmowne. Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc na naszym terenie wynosi około 3500 MW - informuje Rafał Czyżewski.

Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) wymusza modernizację sieci, a ta następuje zbyt wolno. Tymczasem OZE są specyficznymi źródłami energii - czasami moc dostarczana ze źródła (np. z wiatraka) ma tak niestabilny poziom, że może negatywnie oddziaływać na jakość energii odbieranej z sieci przez klientów-dystrybutorów energii, powodując np. wahania napięcia.

- Jest istotny problem związany z ilością już wydanych wniosków o przyłączenie do sieci odnawialnych źródeł energii. A pojawiają się nowe zgłoszenia - wyjaśnia prezes Energa Operator.

- Sieci, zarówno dystrybucyjne, jak i przesyłowe, nigdy nie były dostosowywane do przyłączania tak znaczących mocy do krajowego systemu energetycznego. W związku z tym pojawiają się teraz problemy techniczne w tym zakresie.

Tłumaczy, że wydając warunki o przyłączeniu, spółka musi przeanalizować, jaki wpływ będzie ono miało na funkcjonowanie jej sieci. Musi także uzgodnić to przyłączenie z PSE Operator, który odpowiada za funkcjonowanie sieci przesyłowej.

- To pokazuje, jaka jest skala wyzwań, które stoją przed nami. Te przyłączenia oznaczają, że musimy w sposób bardzo istotny przebudować i zmodernizować sieć dystrybucyjną - przypomina prezes.

Dodaje, że spółka planuje w najbliższych latach przeznaczyć na ten cel prawie 3 mld zł.

- Bez tych inwestycji nie sposób myśleć w ogóle o rozwoju odnawialnej energetyki w Polsce - przestrzega Rafał Czyżewski. - Wiemy z zapowiedzi PSE, że z ich punktu widzenia te możliwości rzeczywiście się wyczerpują. W związku z tym można się liczyć z faktem, że nie tylko będzie problem po stronie przyłączenia do naszej sieci dystrybucyjnej, ale również po stronie sieci przesyłowej PSE Operatora.

Energa Operator jest jednym z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Działa w północnej i środkowej części kraju (na terenach województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w części regionów zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego). Z jej usług korzysta 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje około 17-procentowy udział w polskim rynku energii elektrycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • przeciwnik wiatraków, 2012-11-09 19:19:58

    mieszkam w gminie Biskupiec .Przesylana do nas energia pobiera także energię z wiatrakow /KORSZE kętrzyn/ przez to mamy kilka a nawet kilkanaście razy na dobę wylączenia energii na 2-3 sek .wylącza się pralka łąpiekarnik ,telewizor ,dekodery i tym podobne-pranie trzeba wlaczyć od początku. przy pono...wnym włączeniu napięcie czasami jest tak duże że ''siadają'' bezpieczniki i żarówki.nie pomagają zgłoszenia do energi i-twierdzą że nie mają takiej elektroniki która przełączała by sie bez wyłączeń...czasami szlak czlowieka trafia!!!!!!!!!!  rozwiń
  • Horror - Energa, 2012-11-08 19:20:02

    No to w koncu możemy zacząć wyłączać elektrownie na węgiel a potem na współspalanie !