PARTNER PORTALU
  • BGK

Energa Oświetlenie wynajmuje samorządom oświetlenie

  • WNP.pl    24 kwietnia 2017 - 18:48
Energa Oświetlenie wynajmuje samorządom oświetlenie
Według podanych informacji Energa Oświetlenia wynajęła 18 gminom woj. pomorskiego majątek oświetleniowy na 10 lat, a konkretnie nieco ponad 21 tys. punktów oświetleniowych (Fot. Shutterstock)

Energa Oświetlenie wynajęła 18 gminom woj. pomorskiego majątek oświetleniowy na 10 lat i ten model współpracy, który dotyczy modernizacji oświetlenia z wykorzystaniem środków unijnych, planuje realizować również w innych województwach.
Piotr Meler, prezes zarządu Energa Oświetlenie, podczas XII Konferencji PTPiREE „Oświetlenie Dróg i Miejsc Publicznych – sposoby zarządzania systemami oświetlenia”, przedstawił nowy model biznesowy współpracy spółki z samorządami, który dotyczy modernizacji oświetlenia z wykorzystaniem środków unijnych.

- Gdybyśmy sięgnęli po te środki, jako spółka, to moglibyśmy liczyć na zdecydowanie niższe dofinansowanie niż samorządy. W związku z tym postanowiliśmy wspólnie skorzystać z tych środków wynajmując nasz majątek samorządom, które w takiej sytuacji mogły się ubiegać o dofinansowanie modernizacji oświetlenia – wyjaśniał prezes Piotr Meler.

Według podanych informacji Energa Oświetlenia wynajęła 18 gminom woj. pomorskiego majątek oświetleniowy na 10 lat, a konkretnie nieco ponad 21 tys. punktów oświetleniowych. W przyjętym modelu współpracy gmina może samodzielnie kupować energię na potrzeby wynajętej infrastruktury, umowa przewiduje konserwowanie majątku przez spółkę w okresie najmu.

Po wynajęciu majątku oświetleniowego od Energii Oświetlenie gminy ubiegały się o dofinansowanie modernizacji tego majątku ( 85 proc. dofinansowania). Zamysł został skutecznie zrealizowany. Cały projekt, warty blisko 34 mln zł, zyskał około 27,8 mln zł dofinasowania.

- W tej chwili jesteśmy na etapie pomocy w przygotowaniu SIWZ-ów dla samorządów. Nie będziemy uczestniczyć w przetargach. Samorządy same będą organizować przetargi i wyłaniać wykonawców prac modernizacyjnych. Umowy najmu określają, że odkupimy od gmin wynajęty im majątek i dalej będziemy świadczyć usługi na poprzednich zasadach. Chyba, że pojawiają się jakieś inne możliwości – wskazywał prezes Piotr Meler.

Czytaj więcej tutaj. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.