PARTNER PORTALU
  • BGK

Energa uruchomiła inteligentny system parkowania w Pelplinie

  • pt/pap    10 maja 2017 - 14:12
Energa uruchomiła inteligentny system parkowania w Pelplinie
Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą "Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie" trwała trzy miesiące(fot. Shutterstock.com)

Łatwiejsze znalezienie wolnego miejsca parkingowego w Pelplinie umożliwia uruchomiony w tym mieście przez Energę pilotażowy inteligentny system parkowania. Usługa spółki może pomóc w rozwiązaniu problemu coraz bardziej zatłoczonych centrów miast.
Energa poinformowała w środę, że w Pelplinie ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania. Jest to pierwszy na Pomorzu inteligentny parking. Spółka zapewniła, że "ułatwia on kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków". Systemem objętych jest na razie 60 miejsc parkingowych zlokalizowanych w trzech punktach miasta.

Spółka tłumaczy, że za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego.

System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może sam też ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, dotyczące np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

Energa zapewnia, że aplikacja SmartParking jest już dostępna na platformie Android, w sklepie Google Play. Użytkownikom systemu iOS ma być udostępniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Prezes zarządu spółki Energa Oświetlenie, Piotr Meler tłumaczy, że w Pelplinie na należących do spółki słupach oświetleniowych zamontowane zostały kamery, z których obraz jest analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics).

"System przekazuje informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach" - dodał.

Zwrócił uwagę, że system nie tylko będzie ułatwiał parkowanie w mieście, ale przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa.

System docelowo ma bowiem monitorować bezpieczeństwo na parkingach i zawiadamiać służby oraz właściciela auta o podjętej próbie kradzieży. "Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa" - tłumaczy Energa. System docelowo ma też reagować na stłuczki parkingowe i powiadamiać użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.

Burmistrz 8-tysięcznego Pelplina, Patryk Demski jest przekonany, że dzięki wdrożeniu systemu na terenie gminy poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i sposób parkowania, ale zwiększy się też atrakcyjność turystyczna Pelplina. Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin.

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą "Inteligentny i Bezpieczny Parking w Pelplinie" trwała trzy miesiące. Partnerem technologicznym wdrożenia jest polska firma Comarch S.A. Platforma Inteligentny Parking w przyszłości ma pozwolić na wprowadzenie nowych funkcji, które będą mogły być wykorzystywane przez służby miejskie.

Np. zostaną one zaalarmowane w przypadku, kiedy system zidentyfikuje pozostawiony bez opieki przedmiot (próba zamachu terrorystycznego) czy rozpozna zagrożenia życia lub zdrowia człowieka (leżący bez ruchu człowiek na drodze). Służby miejskie otrzymają również informacje o pozostawieniu pojazdów w miejscach niedozwolonych, zastawieniu wjazdów czy blokowaniu ścieżek rowerowych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.