PARTNER PORTALU
  • BGK

Energetyka i gazyfikacja priorytetem dla Podlasia

  • PAP    9 stycznia 2014 - 19:42
Energetyka i gazyfikacja priorytetem dla Podlasia

Rozwój infrastruktury energetycznej, gazowej i teleinformatycznej to priorytety rozwoju, które w kolejnych latach mają być wspierane w Podlaskiem z UE za pośrednictwem programów krajowych - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku marszałek województwa Jarosław Dworzański.
Marszałek powiedział, że m.in. te dziedziny będą szczególnie uwzględniane przy rozdzielaniu funduszy unijnych z programów centralnych w najbliższych latach, bo mają służyć rozwojowi regionu, poprawie warunków dla inwestorów, konkurencyjności gospodarki.

By zwiększyć atrakcyjność regionu dla inwestorów, w Podlaskiem powinna się poprawić sieć energetyczna, ma też być budowana gazowa sieć dystrybucyjna wysokiego ciśnienia. Podstawą do rozwoju sieci energetycznej ma być most energetyczny Polska-Litwa. Na pierwszych odcinkach inwestycja jest już realizowana, dla innych mają być wkrótce wydane pozwolenia na budowę. Inwestorem mostu energetycznego jest spółka PSE Operator SA.

Czytaj też:  Co będzie można sfinansować z kasy UE?

Marszałek powiedział, że most energetyczny ma być podstawą do dalszego rozwoju takiej sieci w regionie. Wiele firm w Podlaskiem podkreśla, że brak takiej infrastruktury, gdy chcą inwestować. Słaba jest też sieć gazownicza. Jarosław Dworzański powiedział, że o środki na inwestycje będą mogły się starać spółki energetyczne i gazowe, które zarządzają taką infrastrukturą i nią dysponują.

Dworzański powiedział, że często duże firmy zainteresowane inwestycjami są gotowe wyłożyć własne środki na przygotowanie terenów pod inwestycje, w tym budować drogę dojazdową, ale brak linii energetycznych w pobliżu, czy sieci gazowej, i tych przeszkód same nie są w stanie pokonać.

Dworzański powiedział, że unijne pieniądze na rozwój infrastruktury energetycznej i gazowej mają być dostępne w konkursach w programie Infrastruktura i Środowisko.

W regionie rozpoczęły się prace przy budowie infrastruktury światłowodowej w ramach sieci szerokopasmowego internetu dofinansowanego z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek mówił, że w Podlaskiem prace nad tym projektem, który jest wdrażany we wszystkich pięciu regionach korzystających z programu (Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Lubelskie, Świętokrzyskie, Podkarpackie) jest najbardziej zaawansowany.

Dyrektorka departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Agnieszka Aleksiejczuk powiedziała, że oprócz Siemiatycz prace trwają także w Hajnówce, a w pozostałych sześciu miejscach, gdzie również mają powstać węzły, przygotowywana jest dokumentacja, trwają rozmowy z zarządcami dróg.

W marcu 2013 r. samorząd zawarł umowy z wykonawcami sieci szerokopasmowego internetu w Podlaskiem. W regionie ma powstać 1 tys. 852 km sieci światłowodowej, tak zwanej szkieletowej, do której można dobudowywać infrastrukturę lokalną. Sama budowa sieci w Podlaskiem ma kosztować 178,3 mln zł. Wartość całej podlaskiej części projektu dotyczącego szerokopasmowego internetu - łącznie z przewidzianymi szkoleniami - to 250,7 mln zł. 85 proc. z tej kwoty to środki unijne, 10 proc. pochodzi z budżetu państwa, 5 proc. to wkład samorządu województwa podlaskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: