PARTNER PORTALU
 • BGK

Energetyka jądrowa, Pomorze: samorządowcy chcą decyzji o elektrowni atomowej

 • Piotr Toborek    23 stycznia 2015 - 10:22
Energetyka jądrowa, Pomorze: samorządowcy chcą decyzji o elektrowni atomowej

fot.fotolia

Według nas, projekt polskiej energetyki jądrowej napotyka na coraz poważniejsze problemy, które jeśli nie zostaną właściwie rozwiązane, grożą wielkimi stratami natury finansowej, gospodarczej i społecznej – piszą w liście otwartym do premier, wójtowie gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa.
Wójtowie trzech pomorskich gmin w liście otwartym do Ewy Kopacz (list zobacz w Multimediach) piszą o gotowości lokalnych społeczności do rozpoczęcia na ich terenie budowy elektrowni jądrowej i jednocześnie wyrażają zaniepokojenie ciągłym odwlekaniem strategicznych decyzji.

- Naszym celem od początku była taka współpraca z inwestorem i rządem, która pozwoli uniknąć błędów przeszłości, kiedy to doszło w czasie budowy elektrowni najpierw do gwałtownej industrializacji tych terenów przy jednoczesnym niedostatku mogących to równoważyć inwestycji towarzyszących w infrastrukturę społeczną, obiekty pożytku publicznego itd., a następnie po gwałtownie przerwanej budowie pozostawiono tysiące mieszkańców bez źródła utrzymania i to na terenie, którego gospodarka przez lata skoncentrowana na jednym gigantycznym przedsięwzięciu, uległa całkowitemu załamaniu – piszą samorządowcy.

Jak podkreślają niezrealizowanie w tamtym czasie szeregu niezbędnych inwestycji towarzyszących, spowodowało zapaść, z której z wielkim trudem gminy wychodziły przez długie lata.

- Niewyobrażalna jest dla nas dalsza realizacja scenariusza, w którym rozwój gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa będzie zahamowany poprzez fakt niezrekompensowania samorządom strat, które poniosły one w ciągle przedłużającym się okresie przygotowań do budowy elektrowni jądrowej – czytamy w liście.

Zdaniem samorządowców z Pomorza, straty każdej z trzech gmin, poniesione z powodu błędnych decyzji rządu, wynoszą ok. 6 mln zł.

- Po dziś dzień nikt nie potrafi i nie chce dać nam żadnych gwarancji co do przyszłości projektu polskiej energetyki jądrowej. W ten sposób odpowiedzialność za wszelkie opóźnienia, zaniechania i błędy zrzucana jest na mieszkańców trzech gmin, których rozwój został zablokowany a ich budżety pozbawione niezbędnych i słusznie należnych im wpływów. Takiego stanu rzeczy dłużej tolerować nie możemy – dodają samorządowcy.

Wójtowie przypominają, że samorządy są w przededniu ubiegania się o środki z nowej puli funduszy
europejskich na lata 2014-2020, a strategie rozwoju ich gmin na ten okres muszą zostać określone zupełnie inaczej w zależności od tego czy elektrownia jądrowa powstanie, czy też nie.

- Kolejne lata zwodzenia społeczeństwa w tej kwestii nie tylko odbierają więc powagę całemu przedsięwzięciu, powodują też coraz większe straty finansowe każdej ze stron procesu decyzyjnego. Uważamy za niezbędne zarówno wypłaty odszkodowań za dotychczasowe straty naszych gmin, jak i szczegółowe uzgodnienie planów przyszłego ich rozwoju przy zaangażowaniu inwestora, funduszy europejskich i rządowych, sfinalizowane w formie wiążących dokumentów – czytamy w liście.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (7)

 • miastowy, 2015-01-28 00:08:08

  Do wsiowy: Chyba o czymś nie wiesz więc czytaj. "Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) położone jest w miejscowości Różan nad Narwią w odległości ok. 90 km od Warszawy i mieści się na terenie dawnego fortu zajmując powierzchnię 3,045 ha. Od strony północnej fortu, w odległości ...ok. 400 m, znajdują się zabudowania miejskie, zaś od strony północno – wschodniej oddalona o ok. 800 m rzeka Narew. KSOP funkcjonuje już od 1961 roku i według klasyfikacji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej jest typem składowiska powierzchniowego."  rozwiń
 • jaspers, 2015-01-25 19:07:03

  Tym razem do 3 x wójta: w.........nas pocałujta.
 • smutne, prawdziwe!, 2015-01-24 20:57:42

  Do J25: Przy obecnym układzie politycznym za parę lat nie będzie Polski. Dla kogo elektrownie jądrowe,Niemcy mają dostatek, Rosjanie nie są gorsi z uwagi na rozbiór Polski!