PARTNER PORTALU
 • BGK

Energia odnawialna – przyszłość Elbląga

 • GK    19 kwietnia 2012 - 09:51
Energia odnawialna – przyszłość Elbląga

Najbardziej ekologiczna produkcja i najbardziej ekologiczne miasto – taki cel postawiły przed sobą spółki Energa Kogeneracja i Browar w Elblągu.
Dwie największe firmy w regionie będą współpracować w zakresie wytwarzania i wykorzystania zielonej energii.

Podczas konferencji „Energia odnawialna – zielona przyszłość Elbląga” na terenie elbląskiego browaru przedstawiciele obu elbląskich spółek przedstawili główne założenia dotyczące realizowanych przez nie projektów, tj. budowy bloku biomasowego w elektrociepłowni oraz idei „Zielonego browaru”.

Produkowana przez Energę Kogeneracja odnawialna energia, która będzie wykorzystywana przy produkcji przez elbląski Browar, to przykład na to, jak współpracować i chronić środowisko.

Powstający w Elblągu (zabierz głos/oceń prezydenta) blok energetyczny o mocy 25 MWe to jeden z większych budowanych od podstaw bloków w całości opalanych biomasą agro w Polsce. Nowy blok będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz rozwój Elbląga, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Inwestycja pozwoli spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, pozyskać kolejne odnawialne źródło energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o około 120 tys. ton rocznie. Blok będzie produkował w skojarzeniu „zieloną” energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga oraz funkcjonujących w nim firm.

Budowa bloku na biomasę rozpoczęła się w ubiegłym roku. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii EKO spełni najbardziej restrykcyjne wymogi związane z ochroną środowiska. Inwestycja przyczyni się również do zaktywizowania gospodarki regionu. Spalając biomasę wygenerowany zostanie popyt na słomę jako surowca służącego do produkcji pellet, a to oznacza rynek zbytu i dodatkowe źródło dochodu dla rolników. To także nowe wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków oraz możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pellety w województwie warmińsko-mazurskim (zabierz głos/oceń marszałka) i województwach do niego przyległych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • T. Garlicki odpady@wp.pl, 2012-04-19 22:56:02

  Odnawialne źródło energii można pozyskać z frakcji biologi twardej przy segragatorni odpadów komunalnych stałych. Jest innowacyjna technologia selekcji mieszanego strumienia odpadów komunalnych bez składowania - mogę wdrożyć opatentowana technologie w rejonowej instalacji selekcji - czekam na propo...zycje współpracy  rozwiń
 • ŁUPEK, 2012-04-19 22:07:57

  Trzeba postawić na ODNAWIALNOŚĆ!!!
 • Czarnoka, 2012-04-19 16:20:09

  przyszłość przyszłością ale ważnsa jest też teraźniejszość a tu nic dobrego nie ma....