Energia z biogazowni dla domów i szkoły w Boleszynie

20 mln zł kosztowała budowa pierwszej na Warmii i Mazurach biogazowni rolniczej w Boleszynie koło Grodziczna. Otwarta w piątek instalacja zasili w prąd i energię cieplną gospodarstwa domowe oraz szkołę i świetlicę. Unijne dofinansowanie inwestycji wynosi 11 mln zł.
Energia z biogazowni dla domów i szkoły w Boleszynie

W biogazowni, która należy do przedsiębiorstwa zajmującego się hodowlą trzody chlewnej, do produkcji energii wykorzystywane są odpady gorzelnicze, kukurydza i gnojowica.

Jak powiedział wójt gminy Grodziczno Kazimierz Konicz, biogazownia ma moc 1 MW. Dostarczy prąd na potrzeby firmy, ale także na potrzeby mieszkańców Boleszyna.

Energią z biogazowni zasilane będą domy prywatne i budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła, w której uczy się 60 dzieci, oraz świetlica wiejska.

Jak podkreślił wójt, dzięki biogazowni mieszkańcy zyskali finansowo na tym, że zastąpili ogrzewanie węglem i drewnem - energią cieplną z instalacji. Średnio opalanie domu jednorodzinnego węglem i drewnem kosztuje rocznie około 5 tys. zł, tymczasem koszt ogrzewania energią z biogazowni szacowany jest na około 2 tys. zł rocznie.

W najbliższym czasie inwestor planuje uruchomić jeszcze suszarnię odpadów organicznych pochodzących z gospodarstwa rolnego, z których będzie produkował nawóz. Dzięki tej inwestycji ma powstać 15 miejsc pracy.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

hahahaha to pewnie dowcip za 2 tys rocznie to nie ogrzeje nawet mieszkania 60m w miescie. Oj zdziwią się jak dostaną pierwsze rachunki za ogrzewanie ale wówczas to juz bedzie za późno. Pozostanie płacz i zgrzytanie zebów.Jak juz pisza to przynajmniej by napisali ile realnie to bedzie kosztować... rozwiń

ali, 2012-05-22 19:13:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE