PARTNER PORTALU
 • BGK

Energia ze słońca się opłaca

 • PAP    12 lutego 2014 - 06:57
Energia ze słońca się opłaca

- Gmina Ustronie Morskie stawia na słońce. Powstanie tu farma fotowoltaiczna, czyli taka, która wykorzystuje energię słoneczną. W takiej skali będzie pierwszą na Pomorzu.
Inwestycja zbliża się wielkimi krokami. Dzisiaj gmina utworzy spółkę i będzie jej jedynym udziałowcem. Na budowę farmy są pieniądze - prawie 5 milionów złotych, po połowie to pieniądze gminy i unijna dotacja.

Czytaj też:  Pomorskie samorządy dostaną kasę na kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Prąd ze słońca się opłaci. "Skorzystają przede wszystkim mieszkańcy"- zapewnia wójt Ustronia Jerzy Kołakowski "To co dzisiaj płacimy za energię, to wyprodukujemy. Czyli mieszkańcy będą mieli np. oświetlenie wszystkich ulic za darmo"- wyjaśnia. Dzięki temu nie trzeba będzie podnosić w przyszłości podatków. Rachunki za prąd jednak będą.

"Nie możemy wyprodukować więcej energii niż zużyjemy- taka jest zasada. Przez co najmniej pięć lat, potem firma będzie mogła zarabiać"- mówi wójt Ustronia Jerzy Kołakowski.

Farma stanie w miejscowości Kukinia i już w czerwcu ma produkować prąd.

Zgodnie z unijnymi wymogami, w naszym kraju do 2020 roku, 15 procent energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach ma wzrastać udział energii słonecznej .

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • Ryszard Kmieć., 2014-03-03 11:15:41

  Witam serdecznie. Jak zwykle- gdy informacja ma "druga ukryta informację " tak jest. Proszę o wypowiedzi specjalistów.Proszę nie zniechęcać.Inwestycja zawsze w początkowej fazie-ponosi koszt.Liczy się co POTEM.Zwrócę uwagę na problem ZDROWIA.To już zysk- Ogromny.Słońcu nie mogę podziękować...- bo Ono zawsze "świeci dla biednych i bogatych", ale odwagi i mądrości Gratuluję Całej społeczności -KUKINA- Ryszard Kmieć z "zadymionego Ślaska"  rozwiń
 • kazik, 2014-03-03 08:43:38

  Jeszcze jedno: działające obecnie farmy fotowoltaiczna generują przychody z dwóch źródeł: z tytułu sprzedaży energii elektrycznej do sieci (ok. 30%) oraz z tytułu sprzedaży świadectw pochodzenia (ok. 70%). Proszę przeczytać uważnie - aż 70% zysku to dopłata z budżetu Państwa! Państwo bierze nasze p...odatki i daje te pieniądze właścicielom farm fotowoltaicznych, żeby im sie opłacało prowadzić działalność! Miliardy złotych nie trafiają np na budowe autostrad czy na ochronę zdrowia, tylko na dopłacanie do fotowoltaiki! Ma się to nam podobać??? Oczywiście rozumiem, że Polska ma zobowiązania, aby produkować określona ilość energii z OZE, ale czy to musi być fotowoltaika - najmniej wydajna ze wszystkich???  rozwiń
 • Patryk, 2014-02-24 14:40:14

  Do kazik: Kolega to chyba czyta co drugie słowo i powtarza co podsłuchał i nie do końca zrozumiał. Nie wiem skąd informacja że PV zwraca się dopiero po 50 latach, chyba wyssane z własnego kciuka. Po 15 latach instalacja zwróci się jeśli postawimy ją za własne pieniądze, a z dotacją czas zwróci się o... połowę. Należy przeliczyć sobie wszystkie podwyżki za prąd z konwencjonalnych źródeł energii w kolejnych latach. Już sam fakt że na kolejne lata zamarza nam kwota jaką będziemy płacić za prąd to bardzo dużo. A do tego oszczędzamy biednych górników którzy giną w kopalniach lub chorują na przewlekłe choroby płuc itd.  rozwiń