PARTNER PORTALU
  • BGK

Energooszczędne domy w Tarnowie

  • Przegląd prasy/Gazeta Krakowska    31 marca 2011 - 06:47
Energooszczędne domy w Tarnowie

Tarnów może stać się krajowym prekursorem budowy domów samowystarczalnych energetycznie.
Idea domu pasywnego jest prosta – to budynek o minimalnym zapotrzebowaniu na energię – informuje „Gazeta Krakowska”.

Niedawno Województwo Małopolskie budownictwo samowystarczalne energetycznie wpisało na listę 10 technologii przyszłości w projekcie „Perspektywa technologiczna Kraków-Małopolska 2020”.

Prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała (zabierz głos/oceń prezydenta) ma nadzieję, że jednym z pierwszych miast, w których dojdzie do realizacji takich obiektów będzie Tarnów. Są już pierwsze przymiarki.

Ścigała wyznał, że marzy mu się budowa nowego gmachu Urzędu Miasta Tarnowa właśnie w technologii pasywnej. Chce też, by Tarnowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego skorzystało z tej technologii.

Na razie miasto podpisało umowę o współpracy z Politechniką Krakowską oraz firmą ABM Solid. Krakowska uczelnia wybuduje laboratorium badań nad budownictwem pasywnym. Chce współpracować z potencjalnym inwestorem oraz firmą, która wykorzysta technologię.

Domy pasywne to budynki z doskonała izolacją cieplną. Do ich ogrzewania wykorzystuje się energię słoneczną, ciepło pozyskuje się również z nowoczesnego systemu wentylacji.

Architektura takich budynków przeważnie jest prosta, podporządkowana jest oszczędnościom energetycznym. Ich koszt jest nieco wyższy niż budowa w systemie tradycyjnym, co z czasem rekompensuje się w niższych wydatkach na ogrzewanie – podaje „Gazeta Krakowska”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.