Energooszczędne domy z dopłatą

Budując lub kupując mieszkanie albo dom o niskim zużyciu energii od przyszłego roku będzie można starać się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dopłatę do kredytu - poinformował w środę rzecznik Funduszu Witold Maziarz.
Energooszczędne domy z dopłatą

"Zapowiadany przez Fundusz w maju program stał się faktem. Rada nadzorcza podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków" - poinformował Maziarz.

Zaznaczył, że dopłata do budowy domu pasywnego wzrosła o 50 proc., wynosi - do 50 tys. zł. Natomiast do 30 tys. zł podniesiono dopłatę do domu energooszczędnego. Wzrosło także dofinansowanie do zakupu mieszkań w budynkach pasywnych - do 16 tys. zł, a w energooszczędnych - do 11 tys. zł brutto.

Czytaj też: Buduj energooszczędnie - dostaniesz dopłatę

Maziarz dodał, że program startuje od przyszłego roku i będzie realizowany przez sześć lat (do 2018 roku).

NFOŚiGW chce wesprzeć indywidualnych inwestorów kwotą 300 mln zł, dofinansowując budowę lub zakup 12 tys. domów i mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Jak wyjaśnił rzecznik, dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom lub mieszkanie od dewelopera, w tym również od spółdzielni mieszkaniowej.

Czytaj też: Budować trzeba, ale jak przy tym zaoszczędzić?

"To trzecia oferta, poza dopłatami do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą Fundusz wspiera w ramach proekologicznych inwestycji osób fizycznych" - podkreślił Maziarz.

"Oferowane przez Fundusz wsparcie finansowe będzie przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu hipotecznego. Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do trzech lat od dnia podpisania umowy kredytu" - wyjaśnił Maziarz.

Czytaj też: Realne korzyści "zielonego budownictwa"

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE