PARTNER PORTALU
  • BGK

Eneris zbuduje w Siemiatyczach nowoczesną elektrociepłownię na biomasę

  • pt    26 października 2017 - 11:14
Eneris zbuduje w Siemiatyczach nowoczesną elektrociepłownię na biomasę
26 września br. został powołany Siemiatycki Klaster Energii, który daje szansę dla gruntownej modernizacji gospodarki cieplnej i energetycznej miasta. (fot.mat.prasowe)

W Siemiatyczach powstanie nowoczesna elektrociepłownia, spełniająca najwyższe standardy ekologiczne. Paliwem dla niej będą zrębki drzewne, będące odpadem z produkcji leśnej.
• Nowa instalacja zastąpi wysłużone kotłownie, zlokalizowane w zwartej zabudowie miejskiej.

• Czyste ciepło ogrzeje mieszkańców miasta w drugiej połowie 2019 r.

• Paliwo – zrębki drzewne – będzie pochodzić od lokalnych dostawców prowadzących produkcję leśną.

Zaprojektowana przez Eneris elektrociepłownia powstanie na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie komunalnej oczyszczalni ścieków. Zastosowanie nowoczesnej technologii i ekologicznego paliwa ma znacząco poprawić warunki życia mieszkańców Siemiatycz.

– Budowa elektrociepłowni zasilanej biomasą to kolejna proekologiczna inwestycja na terenie naszego miasta. W latach wcześniejszych wybudowaliśmy biogazownię na terenie oczyszczalni ścieków, wykonaliśmy kompleksową termomodernizację kilku budynków użyteczności publicznej. W trakcie realizacji jest budowa małej elektrowni wodnej na jazie między zalewami oraz farma fotowoltaiczna na ujęciu wody – mówi burmistrz miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz. 

–  W każdym roku Przedsiębiorstwo Komunalne modernizuje sieć ciepłowniczą, a miasto w przyszłym roku dofinansuje wymianę indywidualnych pieców węglowych oraz indywidualne instalacje solarne. Największą zaś korzyść z budowy elektrociepłowni na biomasę upatrujemy w zmniejszeniu tzw. niskiej emisji szkodliwych gazów oraz pyłów emitowanych przez istniejące kotłownie węglowe – dodał burmistrz.

Jak tłumaczy Siniakowicz, czynnik środowiskowy w połączeniu z zachowaniem stabilności cen ciepła oraz zwiększeniem dochodów podatkowych sprawiają, że inwestycja ma mieć duży wpływ na polepszenie warunków życia mieszkańców miasta.

Ciepło i energia

Nowa, biomasowa elektrociepłownia w Siemiatyczach będzie zlokalizowana przy ul. Kościuszki na 2,5-hektarowej działce sąsiadującej z oczyszczalnią ścieków należącą do Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ciepło będzie dostarczane do odpowiednich punktów za pomocą nowoczesnych ciepłociągów, a energia elektryczna o napięciu 15 kV będzie przesyłana podziemnym kablem elektroenergetycznym.

Uruchomienie nowoczesnej, działającej w kogeneracji elektrociepłowni oznacza wycofanie z użytkowania dotychczasowych, wysłużonych miejskich źródeł ciepła – zlokalizowanych w centrum Siemiatycz kotłowni węglowych i gazowych.

Paliwo (zrębki drzewne) będzie pochodzić od lokalnych dostawców prowadzących produkcję leśną.

– Ważne, że zostanie zachowany zerowy bilans dwutlenku węgla – przyjmuje się bowiem, że emisja do atmosfery ze spalania biomasy leśnej jest równoważona przez naturalny proces fotosyntezy. Z racji usytuowania instalacji, pojazdy dowożące paliwo nie będą stanowić utrudnienia dla mieszkańców – tłumaczy Grzegorz Maj z zarządu Eneris Siemiatycze.

Należąca do Grupy Eneris Spółka Eneris Siemiatycze, odpowiedzialna za budowę i eksploatację elektrociepłowni biomasowej, skompletowała już większość koniecznych dokumentów i zezwoleń, w tym prawomocne pozwolenie na budowę.

Obecnie trwa cykl spotkań informacyjnych dla mieszkańców Siemiatycz, na których przedstawiane są założenia inwestycji, jej wpływ na miasto oraz finalny wygląd instalacji, który ma łączyć technologiczną prostotę z elementami charakterystycznymi dla podlaskiej kultury i tradycji.

– Praca nad tak nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie projektem, jakim jest elektrociepłownia biomasowa w Siemiatyczach, wymaga szeregu skomplikowanych czynności, a także uzyskania dużej liczby zgód, pozwoleń i licencji. Na szczęście etap formalny jest już prawie za nami, a elektrociepłownia wyprodukuje pierwsze megawatogodziny i gigadżule już pod koniec roku 2019. Jestem przekonany, że mieszkańcy Siemiatycz szybko odczują poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie – komfortu życia – mówi Zdzisław Dalach, manager projektu.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.