PARTNER PORTALU
  • BGK

ESCO – oszczędności krok po kroku

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę CEZ ESCO Polska    22 maja 2017 - 12:00
ESCO – oszczędności krok po kroku

Wysokie rachunki oraz pogorszenie stanu środowiska naturalnego, które odbija się na zdrowiu mieszkańców, to tylko niektóre z negatywnych skutków, jakie pociąga za sobą ignorowanie potrzeby oszczędzania energii w przestrzeni publicznej. Inwestycja w efektywność energetyczną może okazać się jednak zbyt dużym obciążeniem dla napiętego budżetu samorządu lub innej instytucji publicznej. Właśnie dlatego popularność zyskuje realizacja projektów w formule ESCO – bez angażowania środków własnych klienta, za to z gwarancją uzyskania oszczędności.
W modelu tym energooszczędne przedsięwzięcie realizuje i finansuje firma ESCO (Energy Saving Company). Poniesione przez nią nakłady są spłacane z oszczędności uzyskanych dzięki obniżeniu zużycia energii po zrealizowaniu projektu. To na firmie ESCO spoczywa zatem ryzyko związane z inwestycją. Jak przebiega współpraca z tego typu usługodawcą? Oto pięć najważniejszych etapów.

Po pierwsze – podjęcie decyzji o zakresie działań

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia współpracy z firmą realizującą usługi w formule ESCO jest podjęcie wstępnej decyzji odnośnie zakresu modernizacji. Samorząd lub inny podmiot publiczny określa, czy jest zainteresowany na przykład tylko termomodernizacją budynków, czy chce również unowocześnić oświetlenie publiczne oraz urządzenia energetyczne w miejskich przedsiębiorstwach. Ustalony zakres może ulec zmianie na etapie audytu.

Po drugie – audyt i opracowanie planu działań modernizacyjnych

Dzięki audytowi wykonanemu przez firmę ESCO klient otrzymuje kompleksową analizę możliwych do wdrożenia rozwiązań zmniejszających zużycie energii oraz – co szczególnie ważne – określenie ile wyniesie gwarantowana oszczędność. Szczegółowe badanie pozwala również dostosować usługi ESCO do specyficznych potrzeb każdego zleceniodawcy.

Po trzecie – zawarcie umowy

Władze samorządowe lub jednostki publiczne, po zapoznaniu się z możliwościami zwiększenia efektywności energetycznej i uzyskania oszczędności, podejmują decyzję o rozpoczęciu współpracy z firmą ESCO. Umowa z takim podmiotem określa szczegółowe warunki realizacji projektu. Należą do nich np. plan spłaty inwestycji ze środków uzyskanych dzięki oszczędności energetycznej oraz gwarancja zmniejszenia zużycia energii.

Po czwarte – realizacja inwestycji

Na etapie realizacji inwestycji firma ESCO odpowiada nie tylko za finansowanie, ale również za dokumentację projektową, uzyskanie niezbędnych pozwoleń, przeprowadzenie prac budowlanych i remontowych, dostawy urządzeń czy zarządzania gospodarką energetyczną. To ona ponosi ryzyko technologiczne, organizacyjne i finansowe przedsięwzięcia.

Po piąte – wykorzystanie zysków

Efektem współpracy z firmą ESCO jest oszczędność energii w zmodernizowanych obiektach, a co się z tym wiąże – uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Część z nich jest przeznaczona na spłatę kosztu usługi firmy ESCO. Pozostałe pieniądze, które dzięki zmniejszeniu wydatków na rachunki za energię pozostają w budżecie, mogą być przeznaczone na inne inwestycje. Samorządy mogą dzięki nim zbudować nowe place zabaw, drogi gminne czy rozbudować miejską sieć ciepłowniczą.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.