PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Dzień bez Samochodu: Darmowe pociągi i komunikacja miejska

  • jk    22 września 2017 - 10:40
Europejski Dzień bez Samochodu: Darmowe pociągi i komunikacja miejska
(Fot. Shutterstock)

22 września w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu miasta w różny sposób zachęcają mieszkańców, by na choć na jeden dzień zostawili auto w domu.
Pasażerowie wszystkich linii obsługiwanych przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie pojadą za darmo. Nie inaczej jest w Wodzisławiu Śląskim – tutaj warunkiem bezpłatnego przejazdu jest okazanie kierowcy autobusu dowodu rejestracyjnego posiadanego pojazdu i dowodu tożsamości ze zdjęciem, potwierdzającego własność pojazdu. By zachęcić mieszkańców miasta do pozostawiania aut w domu, sam prezydent Mieczysław Kieca wybrał się dzisiaj w podróż pociągiem.

Koleje Śląskie przygotowały promocję z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu. Z tegorocznej promocji można skorzystać we wszystkich pociągach na wszystkich liniach, wyjątkiem jest jedynie przygraniczny odcinek: Chałupki – Bohumin. Na wszystkich pozostałych trasach, przez cały dzień, będzie można podróżować bezpłatnie za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego.

Bez opłat można także podróżować w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Koleje Mazowieckie informują, że tego dnia podróżni będą mogli nieodpłatnie podróżować wszystkimi pociągami uruchamianymi przez KM w obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.

Natomiast w Warszawie, 22 września br. korzystanie z komunikacji miejskiej oraz parkingów P+R jest bezpłatne - kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra zostaną otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione.

Jaworzno, Nowy Sącz, Olsztyn, Wrocław – te kolejne miasta, które 22 września nie będą pobierać opłat za przejazd miejską komunikacją. Także Bydgoszcz zachęca, by pozostawić samochód na parkingu i korzystać z bezpłatnych przejazdów.

Mieszkańcy Poznania mogą za darmo korzystać z transportu publicznego. Na specjalne promocje mogą także tego dnia liczyć użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego. W tym dniu pierwsza godzina wypożyczenia miejskiego roweru będzie darmowa.

Podobnie jest w Białymstoku - można przemieszczać się darmową komunikacją miejscom, a pierwsza godzina za wypożyczenie roweru jest darmowa. Z kolei prezydent miasta Tadeusz Truskolaski w tym dniu rozdaje... dzwonki rowerowe.

Na podobny pomysł wpadło starostwo pszczyńskie. Urzędnicy będą rozdawać odblaski wszystkim osobom, które przyjdą do urzędu pieszo lub przyjadą na rowerze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.