PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Dzień Bez Samochodu w Krakowie

  • PAP    12 września 2011 - 17:25
Europejski Dzień Bez Samochodu w Krakowie

Darmowe przejazdy autobusami i tramwajami zamiast samochodem, otwarcie nowych rekreacyjnych szlaków rowerowych - tak Kraków zamierza obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada 22 września.
W tym roku władze miasta nie zdecydowały się - jak w poprzednich edycjach - zamknąć całkowicie dla samochodów wybranej ulicy w centrum.

- Widząc to, co się działo w poprzednich latach - zdenerwowanie mieszkańców i kierowców, niezrozumienie idei tego kroku - zrezygnowali z tego. Efekt zamierzony nie był uzyskiwany - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej doradca prezydenta Krakowa (zabierz głos/oceń prezydenta) do spraw gospodarki miejskiej Wiesław Starowicz.

Dla tych, którzy 22 września zdecydują się zostawić samochody pod domami, przewidziane jest bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, by nie kupować biletu.

W tym dniu uroczyście zostanie wprowadzony na stałe ruch pod prąd dla rowerzystów na niektórych, wybranych ulicach jednokierunkowych miasta. W samo południe ma się odbyć przejazd rowerami z udziałem władz miasta (początek z pl. Wszystkich Świętych).

Europejski Dzień bez Samochodu jest jednym z elementów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który potrwa od 16 do 24 września. W jego ramach w stolicy Małopolski będzie można m.in. przyjechać się zabytkowym tramwajem (trasa 0 kursująca z Cichego Kącika do Muzeum Inżynierii Miejskiej - 18 września) czy za symboliczną złotówkę dokonać przeglądu roweru (przy ul. Zwierzynieckiej 30 - 21 września). Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.