PARTNER PORTALU
  • BGK

Ewakuacja kamienicy w centrum Poznania

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 13:25
Ewakuacja kamienicy w centrum Poznania
Trzy rodziny zostały w czwartek ewakuowane z kamienicy w centrum Poznania po decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. (Fot. Shuttestock.com)

Trzy rodziny zostały w czwartek ewakuowane z kamienicy w centrum Poznania po decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Jego zdaniem budynek stanowi zagrożenie dla lokatorów i dla osób postronnych.
W budynku zajęte są trzy lokale mieszkalne, na parterze jest lokal usługowy. Straż pożarna powiadomiła w czwartek Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania o spadających elementach elewacji z budynku przy ul. Garbary.

- Chodziło o spadające elementy gzymsów, okapu tego budynku a także o fatalny stan techniczny kominów. Po sprawdzeniu sytuacji na miejscu podjąłem decyzję o wyłączeniu z użytkowania całego budynku - powiedział w czwartek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Paweł Łukaszewski.

Jak dodał, stan techniczny obiektu jest tak zły, że mogą z niego spadać na chodnik kolejne elementy. Podkreślił, że budynek zagraża zarówno jego najemcom, jak i pieszym poruszającym się w jego okolicy.

- Ten obiekt przez lata nie był remontowany. Są dziury w dachu, budynek jest zawilgocony, jest grzyb. Stąd decyzja o wyłączeniu tego obiektu z użytkowania i o nałożeniu obowiązków na właściciela, czy zarządcę. Sytuację komplikuje fakt, że stan prawny tego budynku nie jest uregulowany - powiedział Łukaszewski. Wyjaśnił, że udało się ustalić zakres koniecznych robót z przedstawicielem jednego z właścicieli obiektu.

- Ten teren będzie odgrodzony, by uniemożliwić przechodzenie w jego okolicy. Trzeba będzie m.in. rozebrać jeden z kominów, który grozi zawaleniem i część drugiego komina. Oczywiście trzeba będzie też usunąć wszystkie luźne elementy elewacji. Założona będzie też specjalna siatka, która uniemożliwi spadanie na chodnik ewentualnych luźnych elementów - powiedział.

Paweł Łukaszewski podkreślił też, że ewakuowanym lokatorom zapewnione będą lokale zastępcze. Na razie nie wiadomo, kiedy będą mogli wrócić do swoich mieszkań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.