Farma w Wierzchosławicach ma 3 mln zł długu. Gmina rozważa jej sprzedaż

  • Michał Wroński
  • 22-11-2017
  • drukuj
Władze gminy Wierzchosławice (woj. małopolskie) rozważają sprzedaż słynnej farmy fotowoltanicznej. Wybudowana kosztem 10 mln zł instalacja była pierwszym takim obiektem w kraju. Sęk w tym, że nieopłacalnym.
Farma w Wierzchosławicach ma 3 mln zł długu. Gmina rozważa jej sprzedaż
Farma w Wierzchosławicach miała przynosić 750 tys. zł zysku rocznie. (fot. www.fundusze20072013.malopolska.pl)

Wybudowana przy unijnym dofinansowaniu farma miała przynosić 750 tys. zł zysku rocznie. Tak przynajmniej obiecywano, gdy instalacja była uruchamiana i gdy budziła zainteresowanie samorządowców z całej Polski. Szybko jednak się okazało, że zamiast liczyć zyski trzeba dopłacać do „interesu” ok 500 tys. zł rocznie. W sumie z budżetu gminy poszło na łatanie dziur ok. 1 mln zł, resztę zadłużenia gmina pokryły kredyty (jak ujawniły media zaciągnięte one zostały także w parabankach). Na inwestycji suchej nitki nie zostawiła kontrola komisji rewizyjnej rady gminy.

Jak donosi Radio Kraków, zadłużenie farmy przekracza już 3 mln zł. Władze gminy zastanawiały się, czy nie ogłosić jej upadłości.

- Można sprzedać. Tylko jaką sumę nam ktoś da? Można też zamknąć całkowicie. Nie ma pomysłu, co robić, żeby to poszło lepiej. Może rząd zrobi tak, że zielona energia pójdzie wreszcie kiedyś do góry, ale jak na razie efektów nie widać - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Zbigniew Drag, wójt Wierzchosławic.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

10 zł za 1 W mocy zainstalowanej, to dlaczego miała by przynosić zyski?

Emeryt z PV, 2017-12-08 17:31:46 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE