PARTNER PORTALU
  • BGK

Farmy wiatrowe znów staną tuż obok domów?

  • PAP/AT    17 sierpnia 2017 - 06:54
Farmy wiatrowe znów staną tuż obok domów?
Najnowszy projekt Ministerstwa Energii przewiduje jednak wyrzucenie zasady 10H do kosza (fot.pixabay.com)

Zmiana jednego słowa w ustawie spowoduje, że farmy wiatrowe znów będzie można budować tuż obok domów. Eksperci mówią wprost: to nieetyczny lobbying.
"Od ponad roku nie można budować elektrowni wiatrowych blisko domów. Obowiązuje zasad 10H, w myśl której wiatraki mogą powstawać w odległości od zabudowań nie mniejszej niż dziesięciokrotność ich wysokości" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ma to na celu ochronę ludzkiego zdrowia, a być może nawet życia, bo jak wskazują eksperci bezpośrednie sąsiedztwo farm wiatrowych może być przyczyną poważnych chorób.

Najnowszy projekt Ministerstwa Energii przewiduje jednak wyrzucenie zasady 10H do kosza. Formalnie jest to propozycja nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

"Na stronie 51 projektu proponuje się zmianę w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Skorygowany ma być przepis określający, w jaki sposób należy mierzyć wymaganą odległość. Obecnie stanowi on, że wylicza się ją między punktem A a punktem B. Ministerstwo proponuje jednak zastąpić spójnik a spójnikiem albo" - pisze "DGP".

Zdaniem profesor Barbary Lebiedowskiej, ekspertki Komisji Europejskiej ds. akustyki środowiska, "wróci stare".

Czytaj też: Elektrownie wiatrowe: Jak naliczać podatek?

"Wprowadzenie spójnika albo spowoduje, że odległość pomiędzy turbiną a budynkiem mieszkalnym nie została w ustawie w ogóle zdefiniowana. Odcinek musi przecież zawierać się między jednym punktem a drugim. Niemożliwe jest, by zawierał się między punktem albo punktem" - wskazuje.

W jej ocenie mamy tu do czynienia z "aferą spojnikową", czyli działaniem celowym "na miarę znanego z ustawy medialnej zwrotu i czasopisma".

Wątpliwości ma też Rządowe centrum legislacji. Jego wiceprezes Robert Brochocki zaapelował już do resortu energii o wyjaśnienie sensu "tej niezrozumiałej zmiany"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • łopatawiatraka, 2017-08-17 12:17:38

    Do jan: Nie przeszkadza ale na MORZU. Jak by ci POkrętacze postawili pod nosem 100 metrów od twojego domu, to byś dopiero lobbował ale w drugą stronę. Widać, że chcesz się komuś przypodobać aby cię wciągnął na swoją listę płac. Pogadaj z POkrętaczami. Oni mają chody u Georga Sorosa i Fundacji Adenau...era, to cię tam wkręcą.  rozwiń
  • jan, 2017-08-17 09:35:45

    morska energetyka wiatrowa - to jest OGROIMNY potencjał i przyszłość !!!! I NIKOMU NIE PRZESZKADZA