PARTNER PORTALU
  • BGK
ons/mail2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Finał prywatyzacji PEC w Rudzie Śląskiej

  • GK/ruda-sl.pl    29 lutego 2012 - 11:50
 Finał prywatyzacji PEC w Rudzie Śląskiej

Jedna z największych firm ciepłowniczych w województwie śląskim ma nowego właściciela.
Po pozytywnej decyzji UOKiK w sprawie przejęcia kontroli przez Zespół Ciepłowni Przemysłowych „Carbo-Energia” nad rudzkim PEC-em, władze Rudy Śląskiej (zabierz głos/oceń prezydenta) ostatecznie podpisały umowę sprzedaży swojej spółki.

Czytaj też: Sprzedaż PEC-u nie zagraża konkurencji

Czytaj też: Rudzkie PEC podzieli losy SPEC-u?

Na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów obie strony czekały od listopada ub. roku. Wcześniej w rudzkim magistracie odbyła się publiczna aukcja sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Wobec braku innych oferentów przedsiębiorstwo zostało sprzedane za cenę wywoławczą, czyli 41,3 mln złotych, innej rudzkiej spółce – Zespołowi Ciepłowni Przemysłowych „Carbo-Energia” sp. z o.o.

Czytaj też: Sprzedają PEC w Rudzie Śląskiej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że przejęcie PEC-u przez „Carbo-Energię” nie ogranicza w istotnym stopniu konkurencji na rynku produkcji i dystrybucji ciepła na terenie Rudy Śląskiej. UOKiK uznał bowiem, że „ze względu na specyficzny charakter rynku zaopatrzenia w ciepło zarówno producenci, jak i dystrybutorzy ciepła działają w warunkach monopolu naturalnego określonego zasięgiem sieci ciepłowniczych połączonych z danym źródłem ciepła należących do przedsiębiorcy zajmującego się dystrybucją ciepła”.

Kilka dni temu na konto urzędu miasta wpłynęły już pieniądze ze sprzedaży PEC-u. Prezydent Grażyna Dziedzic zapewnia, że miasto „nie przeje” tych środków. – Sporą część pieniędzy przeznaczymy na kolejne inwestycje w mieście. Jakie? Ich listę ustalimy w porozumieniu z radnymi w najbliższym czasie – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej.

Miasto ma dziś zdecydowanie lepszą sytuację finansową niż wtedy, gdy przeprowadzało publiczną aukcję sprzedaży przedsiębiorstwa, co oznacza, że pieniędzmi ze sprzedaży PEC-u nie trzeba „łatać dziury” budżetowej.

– Spłaciliśmy już wszystkie zaległe faktury na łączną kwotę 57 mln zł, których nie zapłaciły poprzednie władze, ponieważ pomimo kilku prób nie udało się im sprzedać PEC-u – powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic. Jednak część środków zostanie przeznaczona na wykup miejskich obligacji, wyemitowanych przez poprzednie władze oraz na lokaty bankowe.

– Przejęcie przez Carbo-Energię rudzkiego PEC-u wzmocni pozycję rynkową naszej spółki –córki na terenie Rudy Śląskiej. – powiedziała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej SA.

– Nastąpi to w oparciu o sieć przesyłową kupionej spółki i wytwarzaną tam energię cieplną. Z drugiej strony Carbo-Energia dzięki wzmocnieniu potencjału wytwórczego zapewni mieszkańcom Rudy Śląskiej bezpieczeństwo energetyczne poprzez pewność dostaw ciepła. To inwestycja, która obu firmom stworzy nowe możliwości rozwoju i pozwoli wykorzystać ich potencjał. Dla Kompanii Węglowej oznacza to wsparcie naszej energetycznej linii biznesowej zapisanej w strategii spółki. Zapewniam, że to także inwestycja, która podniesie efektywność funkcjonowania firmy z równoczesnym dostosowaniem jej do wymogów ochrony środowiska – dodała.

PEC w Rudzie Śląskiej dostarcza ciepło do ponad 1,1 tys. odbiorców. Ciepło kupuje głównie od elektrociepłowni węglowych. Największym dostawcą jest „Carbo-Energia”, która zapewnia PEC-owi około 67 proc. potrzebnego ciepła. Pozostałe ciepło PEC kupuje od spółki Fortum Zabrze i spółki ZEC Katowice.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej produkuje również własne ciepło w 38 własnych lokalnych kotłowniach o niewielkich mocach. Łączna długość sieci ciepłowniczych i zewnętrznych instalacji odbiorczych rudzkiego PEC-u wynosi w sumie 120,5 km, z czego 71 kilometrów to sieci ciepłownicze. Udział PEC-u w rynku przesyłu, dystrybucji i sprzedaży ciepła na terenie Rudy Śląskiej szacowany jest na około 68 procent. Największym problemem przedsiębiorstwa są znacznie zdekapitalizowane środki trwałe przedsiębiorstwa. Stopień ich zużycia wynosi ponad 76 proc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.