PARTNER PORTALU
  • BGK

Finowie spalą nasze śmieci

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    11 czerwca 2010 - 06:53
Finowie spalą nasze śmieci

Fiński koncern energetyczny Fortum niebawem zadecyduje o budowie nowej elektrociepłowni we Wrocławiu, z której za ok. pięć lat popłyną prąd i ciepła woda. Obiekt będzie opalany gazem lub węglem z dodatkiem biomasy.
Tej jesieni Fortum uruchomi w Częstochowie najnowocześniejszą w kraju elektrociepłownię: z węgla i biomasy spalanych w proporcji 3:1 będzie produkowała 120 MW ciepła i 64 MW energii elektrycznej rocznie. Koszt całości – 130 mln euro  – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Koncern przymierza się też do budowy spalarni śmieci. Choć 12 zainteresowanych nimi miast jeszcze nie ogłosiło przetargów, Finowie uważnie śledzą bieg wydarzeń. Warunkiem powodzenia jest według nich zmiana ustawy, która uczyniłaby z gmin właścicieli odpadów. W przeciwnym razie spalarniom mogłoby zabraknąć paliwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadykski System Zintegrowanej Gospadarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-28 14:22:28

    Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. ... Sa Firmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń