PARTNER PORTALU
  • BGK

Firma wypożyczająca rowery upadła po utracie ponad tysiąca pojazdów

  • bad    21 czerwca 2017 - 15:37
Firma wypożyczająca rowery upadła po utracie ponad tysiąca pojazdów
Problemem okazało się porzucanie rowerów bez GPS-ów w opuszczonych czy odległych miejscach. Fot. pixabay

Spółka wypożyczająca rowery w Chinach zbankrutowała po utracie 90 proc. jednośladów w ciągu pierwszych pięciu miesięcy działania.
Spółka Wukong Bikes z miasta Chongqing podała, że zaginęła lub została skradziona przytłaczająca większość z 1200 rowerów. Błędem jej władz było niezainstalowanie w rowerach systemów GPS. Kiedy zorientowano się, że technologia jest konieczna, zabrakło na to pieniędzy. Założyciel firmy Lei Houyi powiedział lokalnym mediom, że powodem bankructwa była także gorsza niż w przypadku większych konkurentów jakość rowerów, co było przyczyną częstych uszkodzeń jednośladów.

W segmencie wynajmu rowerów w Chinach dominują spółki Mobike i Ofo. Wukong był znacznie mniejszym graczem, kierującym swą ofertę głównie do studentów.

Rowery bez GPS-ów były porzucane

Systemy rowerów publicznych są popularne w wielu miastach na świecie, także w Polsce.

W przeciwieństwie do systemów w naszym kraju, gdzie zainstalowane są stacje dokujące, w Chinach firmy korzystają z aplikacji na telefon. Dzięki GPS użytkownik może zlokalizować rower, następnie zapłacić za pośrednictwem smartfonu, odblokować jednoślad, na przykład za pomocą kodu QR. Po zakończeniu podroży, rower można pozostawić w dowolnym miejscu.

W przypadku Wukong Bikes problemem okazało się porzucanie rowerów bez GPS-ów w opuszczonych czy odległych miejscach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.