Firmy energetyczne nie płacą za przerwy w dostawach prądu

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 17-03-2010
  • drukuj
Przepisy o rozpatrywaniu reklamacji konsumentów stawiają przedsiębiorstwa energetyczne w pozycji zdecydowanie uprzywilejowanej względem ich klientów.

Przedsiębiorstwa energetyczne nie śpieszą się z rozpatrywaniem reklamacji konsumentów. Przepisy nie określają sankcji za nieudzielenie odbiorcy odpowiedzi w przepisowym terminie. Brak odpowiedzi firmy na reklamację powinien oznaczać uznanie zarzutów klienta – uważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

Reklamacje bardzo często pozostają bez odpowiedzi, choć powinny zostać rozpatrzone w terminie 14 dni. Podobny problem dotyczy wniosków o wypłacenie przez firmy energetyczne bonifikat za brak dostaw energii. Teoretycznie odpowiedź w tej sprawie przedsiębiorstwo powinno udzielić w ciągu 30 dni.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki bada procedury rozpatrywania około tysiąca wniosków o wypłatę bonifikat za styczniowe przerwy w dostawie energii do odbiorców z obszaru trzech oddziałów spółki Enion: w Krakowie, Częstochowie i Będzinie. URE obawia się, że realizacja procedur, które określił przedsiębiorca, może narazić odbiorców na przekroczenie trzydziestodniowego terminu realizacji wniosków.

Enion stoi na stanowisku, że wszystkie wnioski o wypłatę bonifikat i odszkodowań rozpatrywane są zgodnie z przewidzianymi prawem terminami, ale akurat w wypadku styczniowych awarii nie ma podstaw do uznania żądań odbiorców, bo przerwy w dostawie prądu spowodowała siła wyższa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A to ciekawe....moze odszkodowania dla odbiorcow tez powinny wypalcac "siły wyższe"....Proponuje dla przedsiębiorstw energetycznych JUZ dzisiaj przygotowac sie do przyszlej zimy......bo to ich obowiazkiem jest zabezpieczenie sprawnych dostaw energii a nie "spychanie &am...p;quot; na siły wyższe. A moze tak skierowac sie do innych innowacyjnych technologii wytwarzania pradu ....takich jak proponuje sunrydz.Prosze wrzucic na google :Energia słoneczna z podziemia rozwiń

Bozena Rainczuk, 2010-03-17 17:53:56 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE