PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy rezygnują z koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w pomorskim

  • PAP    10 marca 2014 - 12:58
Firmy rezygnują z koncesji na poszukiwanie gazu z łupków w pomorskim

- Trzy firmy poszukujące gazu z łupków na terenie woj. pomorskiego zrezygnowały z prac na niektórych koncesjach. Są to Eni, BNK Petroleum i Marathon Oil. Urząd Marszałkowski poinformował, że koncesje na poszukiwanie gazu na terenie Pomorskiego ma jeszcze 8 firm.
Jak powiedziała pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds.gazu z łupków, Małgorzata Maria Klawiter-Piwowarska, włoska firma Eni zrezygnowała z koncesji Malbork, na której wykonała odwiert poszukiwawczy "Kamionka" i planowała wykonać odwiert "Mirowice". Firma Eni na terenie pomorskiego ma jeszcze część koncesji Elbląg, na terenie której wykonała odwierty: "Bągart" i "Stare Miasto". Klawiter-Piwowarska oceniła, że "na rezygnację wpływ mogły mieć niesatysfakcjonujące wyniki odwiertu wynikające z niekorzystnych warunków geologicznych".

Poinformowała, że firma BNK Petroleum zrezygnowała z koncesji Darłowo (leżącej częściowo na terenie Pomorskiego). Firma na terenie Pomorskiego posiada jeszcze 5 koncesji (m.in. Sławno, Bytów, Trzebielino, Słupsk) i wykonała odwierty m.in. Lębork, Miszewo, Gapowo i Starogard Gdański. Na koncesji Darłowo firma nie wykonała żadnego odwiertu. "Może po prostu stwierdzili, że koncesja Darłowo jest mało perspektywiczna i postanowili skoncentorwać wysiłki na pozostałych koncesjach" - dodała.

Z koncesji Kwidzyn rezygnuje amerykańska firma Marathon Oil. Firma wykonała odwiert "Prabuty".

Pełnomocnik oceniła, że na decyzje koncesjonariuszy wpływ mogły mieć też ciągle trwające prace nad Ustawą Prawo geologiczne i górnicze.

Jak wyjaśniła, "na razie taka rezygnacja nie oznacza wymiernych strat dla regionu". "Po prostu warunki geologiczne w niektórych miejscach nie są tak korzystne, jak byśmy sobie życzyli i nie wszędzie są złoża kopalin strategicznych dla rozwoju regionu" - dodała. Poinformowała, że "na koncesjach Malbork, Kwidzyn i Darłowo mieszkańcy w zdecydowanej większości popierali inwestycje poszukiwawcze i nie odnotowano większych protestów". Powiedziała, że "o tym, czy koncesje zostaną przejęte przez inne firmy czy nie, będzie wiadomo po zakończeniu ewentualnych negocjacji".

Poinformowała, że w woj. Pomorskim koncesje na poszukiwanie gazu z łupków ma 8 koncesjonariuszy. W najbliższym czasie planują oni wykonać 7 odwiertów poszukiwawczych na terenie województwa.

Do tej pory w Pomorskiem wykonano 27 odwiertów poszukiwawczych (w tym 22 pionowe i 5 horyzontalnych). Z informacji od koncesjonariuszy wynika, że najbardziej perspektywiczne pod względem zasobów węglowodorów mogą okazać się odwierty m.in. Lewino, Opalino 2,3 i 4 (gm. Gniewino) i Gapowo. Koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków objęte jest ok. 85 proc. województwa pomorskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Jeszcze Ziemianin, 2014-09-24 09:17:19

    W latach 70 dokonywano już poszukiwań. Ciekawe dlaczego nie publikuje się ich wyników? Przez tyle lat znane były te złoża. Czyżby firmy obecnie dokonujące odwierty dały się naciągnąć na obietnice profitów. Na całym globie są śladowe ilości gazów - czy warto dla nich dewastować naszą matkę Zi...emię? Spójrzcie na księżyc - czy tak ma wyglądać Ziemia przyszłości?  rozwiń