PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy w Lublinie zmówiły się przeciwko miastu

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 18:07
Firmy w Lublinie zmówiły się przeciwko miastu

Sąd apelacyjny w Warszawie uznał, że uzgodnienie przez cztery przedsiębiorstwa warunków ofert w przetargu na utrzymanie zieleni w Lublinie ograniczało konkurencję - poinformował w poniedziałek PAP Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Chodzi o spółki MPO SITA Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą jako Kształtowanie Terenów Zielonych "OGRODY" i Architektura Zieleni HORTUS.

UOKiK w 2008 r. nałożył na nie kary od 28,1 tys. zł do 33,3 tys. zł. Były one konsekwencją zmowy, dotyczącej ofert w zorganizowanym dwa lata wcześniej przetargu na utrzymanie, kompleksową konserwację i renowację zieleni komunalnej Lublina.

Co prawda urząd przyznaje, że w sprawie brakuje dowodów, które w sposób bezpośredni wskazywałyby na fakt istnienia porozumienia, ale wniosek taki należy wyprowadzić na skutek analizy ustalonych w sprawie okoliczności.

Według urzędu bezsporne było, że w czasie trwania postępowań przetargowych przedsiębiorcy utrzymywali ze sobą kontakty dotyczące warunków przetargów oraz uczestnictwa w nich, składali wspólne wnioski i oferty, które ze sobą nie kolidowały.

"Za zawarciem porozumienia przemawia fakt zbieżności cen oferowanych przez czterech przedsiębiorców z ustaloną przez zamawiającego szacunkową wartością zamówienia" - uzasadniał decyzję UOKiK.

Urząd poinformował, że sąd apelacyjny, do którego zwróciły się ukarane firmy, podzielił ustalenia sądu pierwszej instancji oraz stanowisko prezesa UOKIK prezentowane w decyzji oraz pismach procesowych składanych w toku postępowania. "Podkreślił również, że tego typu sprawy dotyczące zawieranych miedzy przedsiębiorcami porozumień z reguły opierają się na pewnych hipotezach i wnioskowaniu" - wyjaśnił urząd. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.