PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy wodociągowo-kanalizacyjne pod lupą

  • Patrycja Batóg    15 lutego 2011 - 13:55
Firmy wodociągowo-kanalizacyjne pod lupą

W styczniu br. Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie zakończyła roczne prace dotyczące wdrożenia krajowego systemu benchamarkingu przedsiębiorstw wodociągowo – kanalizacyjnych w Polsce.
- W wyniku zakończenia realizacji prac stworzono system umożliwiający obiektywne porównywanie efektywności działalności przedsiębiorstw wodociągowo -kanalizacyjnych w Polsce z uwzględnieniem ich lokalnej specyfiki – informuje Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.

Udział w projekcie jest stosunkowo łatwy, ponieważ planuje się wykorzystywać dane zawarte w wypełnianych corocznie kwestionariuszach ankietowych.

- Przystąpienie do projektu wymagać będzie jedynie wyrażenia zgody na uczestnictwo w projekcie oraz przetwarzanie danych zawartych w kwestionariuszach ankietowych w formie: elektronicznej (mail), tradycyjnej lub odpowiedni zapis w wypełnianym kwestionariuszu – podaje IGWP.

Pierwsza publiczna prezentacja Krajowego systemu benchmarkingu odbyła się na konferencji WOD-KAN-TRENDY 2011 i spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników i prowadzących konferencję.

Efektem końcowym pracy grupy roboczej jest projekt stanowiący polski wariant branżowy benchmarkingu zawierający dobór wskaźników służących ocenie funkcjonowania sektora.  W pierwszej fazie projektu wyróżniono 47 wskaźników, które podzielono na 5 grup, należą do nich wskaźniki: eksploatacyjne, inwestycji i remontów, obsługi klienta, środowiskowe i finansowe.
Każdy ze wskaźników zawiera sposób wyliczenia i przykładową interpretację określającą jego przydatność.

Jak podkreśla IGWP benchmarking firm wodociągowo-kanalizacyjnych niesie ze sobą szereg korzyści, do których zalicza się m.in.: umożliwienie obiektywnego porównywania efektywności działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w Polsce z uwzględnieniem ich indywidualnej specyfiki, dostęp do szerokiej bazy danych z uwzględnieniem możliwości wykorzystania specjalistycznego oprogramowania informatycznego czy też uzyskanie dodatkowej argumentacji np. wskaźników i wyliczeń dla przygotowywanych planów eksploatacyjnych, inwestycyjnych i remontowych.

Umożliwi to automatyczne wyliczanie wskaźników w odpowiednim systemie informatycznym oraz autokorektę przekazywanych danych poprzez specyfikację danych znacząco różniących się w porównaniu z danymi z roku ubiegłego oraz danymi charakterystycznymi dla konkretnej grupy przedsiębiorstw.

Umożliwi to IGWP oraz firmom uczestniczącym w projekcie lepiej i bardziej precyzyjnie oceniać zmiany i potrzeby sektora wodociągowo-kanalizacyjnego oraz porównywać je z danymi europejskimi i światowymi.

- Każde z przedsiębiorstw biorących udział w projekcie, otrzyma informacje ogólne oraz będzie miało możliwość uzyskania informacji o swoich wynikach na tle pozostałych. Przy czym dane jednostkowe tej pozostałej grupy będą ukryte, co pozwoli na zachowanie anonimowości. Dla zapewnienia porównywalności, firmy zostaną podzielone według klas wielkości oraz formy prawnej – wyjaśnia IGWP.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • benek, 2011-02-15 15:51:32

    Według Dyrektywy Unijnej miasta powyżej 100 tyś mieszkańców nie skanalizowane będą płacić kary. Ile kary zapłaci Kraków i kto sfinansuje ? Proszę o odpowiedż na forum ?