PARTNER PORTALU
 • BGK

Firmy z regionu chcą pracować przy rozbudowie Elektrowni Opole

 • PAP    17 lutego 2014 - 19:50
Firmy z regionu chcą pracować przy rozbudowie Elektrowni Opole

- Folder z opisem firm z regionu, które chciałyby być podwykonawcami przy rozbudowie Elektrowni Opole, przygotuje Opolska Izba Gospodarcza, a sfinansuje miasto Opole. Władze regionu zadeklarowały natomiast pomoc w kontaktach z inwestorem.
Takie postanowienia zapadły na poniedziałkowym spotkaniu zorganizowanym przez Opolską Izbę Gospodarczą (OIG) oraz Opolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa.

Zdaniem szefa Opolskiej Izby Gospodarczej Henryka Galwasa, działające w regionie firmy mają na tyle duży potencjał, by podjąć się dostarczania materiałów czy usług w trakcie rozpoczętej w ostatnich dniach budowy dwóch nowych bloków Elektrowni Opole.

Czytaj też: Piechociński - rozbudowa elektrowni Opole potrzebna gospodarce

"Zależy nam na tym, by jak najwięcej firm partycypowało w tym zadaniu i by jak najwięcej pieniędzy z olbrzymiej inwestycji trafiło dzięki temu do regionu" - wyjaśniał Galwas. Zadeklarował, że jeszcze w tym tygodniu Izba roześle do swoich członków pytania o to, kto jest zainteresowany zabieganiem o kontrakty przy budowie bloków i przygotuje wykaz takich firm wraz z opisami.

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński uważa, że miasto może sfinansować wydanie folderu z pieniędzy przeznaczonych na promocję. Powiedział, że to opracowanie marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła mógłby na najbliższych spotkaniach przekazać władzom PGE albo firmom wchodzącym w skład konsorcjum, które będzie budować bloki elektrowni.

Marszałek Buła na poniedziałkowym spotkaniu zapewnił, że taką listę na pewno przekaże. Pytał, co ponadto byłoby potrzebne przedsiębiorcom ze strony władz regionu, by ułatwić im starania o ewentualne kontrakty przy budowie bloków elektrowni.

Prezes firmy budowlanej Energopol Trade z Opola Krzysztof Skrzypek uważa, że najpotrzebniejsze w tej sytuacji byłoby właśnie przekazywanie informacji o opolskich firmach i ich możliwościach oraz udzielenie im rekomendacji.

Szczepan Kusibab, dyrektor zarządzający firmy Adamietz Sp. z o.o. - przedsiębiorstwa zajmującego się obsługą inwestycji budowlanych - zaznaczył, że choć ostateczne decyzje dotyczące rozbudowy Elektrowni Opole zapadły w ostatnich kilku tygodniach, to sondowanie woj. opolskiego ze strony firm wchodzących w skład konsorcjum, które wybuduje dwa nowe bloki, w poszukiwaniu potencjalnych kooperantów odbywało się już przez minione kilka miesięcy.

Jego zdaniem na Opolszczyźnie jest kilka firm o potencjale, który może się wpisać w oczekiwania "głównych graczy". "Kluczowe przy tym będą z pewnością kwestie logistyczne i ekonomiczne" - zaznaczył Kusibab. Dodał, że w firmie Adamietz już pod koniec ub. roku pojawili się przedstawiciele jednej z firm konsorcjum, którzy szukali wykonawcy konstrukcji stalowych.

Na możliwość współpracy przy rozbudowie elektrowni liczą też instytucje naukowe i badawcze, takie jak Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu. Dyrektor placówki Norbert Lysek mówił, że dzięki otwartemu niedawno nowoczesnemu laboratorium będzie mógł badać np. wszelkie cechy betonu i liczy, że w czasie inwestycji pojawią się takie zlecenia.

W sobotę odbyła się uroczysta inauguracja rozbudowy elektrowni z udziałem premiera i ministra skarbu oraz władz PGE. 31 stycznia PGE wydała spółkom Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A. i Mostostal Warszawa S.A., tworzącym konsorcjum, przy udziale Alstom Power sp. z o.o., polecenie rozpoczęcia robót przy budowie dwóch nowych bloków Elektrowni Opole na węgiel kamienny o mocy 1800 MW. Inwestycja ta warta jest prawie 11,6 mld zł. Według planów zaangażowanych ma w nią być 350 dostawców oraz 200 wykonawców. Zatrudnienie na budowie w szczytowym momencie wyniesie nawet 4 tys. osób. Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpi w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.