PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortum kupuje elektrociepłownie

  • PAP    26 listopada 2010 - 13:33
Fortum kupuje elektrociepłownie

24 listopada Fortum Power and Heat Polska podpisało z ministrem skarbu państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze S.A. oraz 85 proc. spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom S.A.
Dzięki akwizycji zakładów w Zabrzu i Bytomiu Fortum Fortum Power and Heat Polska prawie dwukrotnie zwiększy produkcję energii elektrycznej, a także uzyska dostęp do drugiego, po warszawskim, największego rynku ciepła w Polsce. Górny Śląsk to 2,3 mln mieszkańców, skupionych w 21 miastach.

- Cieszymy się, ze sfinalizowania transakcji, która daje nam możliwość rozwoju na tak dużym rynku. Obecnie będziemy się koncentrowali na zwiększeniu efektywności procesu produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w oparciu o istniejące aktywa. W przyszłości zaś chcemy tu wybudować nowe źródło, które dzięki zastosowaniu najnowszych technologii ograniczających emisję szkodliwych substancji przyczyni się do poprawy jakości środowiska naturalnego oraz pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w regionie – mówi Per Langer, wiceprezes Grupy Fortum.

We wrześniu 2010 r. firma Fortum uruchomiła elektrociepłownię w Częstochowie, która jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku zakładów tego typu w kraju. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 530 mln zł. W przygotowaniu jest również budowa dużo większego źródła we Wrocławiu. Koszt tej inwestycji szacowany jest z kolei na 1,2-1,6 miliarda zł, a ostateczna decyzja o rozpoczęciu budowy ma zapaść w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj też:

Przyszłość energii

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.