PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortum modernizuje ciepłownictwo w Częstochowie

  • PAP/PSZ    24 listopada 2017 - 16:46
Fortum modernizuje ciepłownictwo w Częstochowie
Panorama Częstochowy (fot. Shutterstock.com)

Kosztem około 50 mln zł koncern energetyczny Fortum zrealizuje pakiet inwestycji, służących zwiększeniu efektywności produkcji energii i poprawie jakości powietrza w Częstochowie. Rozpoczęcie kluczowego etapu inwestycji zaplanowano na początek przyszłego roku.
Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiciele firmy zaprezentowali na piątkowej konferencji prasowej w Częstochowie. Fortum jest głównym dostawcą ciepła w mieście - jego podstawowym źródłem jest oddana do użytku w 2010 r. elektrociepłownia, która produkuje ponad 86 proc. ogółu ciepła sieciowego wytwarzanego w Częstochowie.

Dotychczas firma zmodernizowała kotłownię szczytową przy ul. Pankiewicza i podjęła prace przygotowawcze do kluczowego etapu inwestycji, w ramach którego powstaną cztery niezależne instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowania spalin kotłów szczytowych, zlokalizowanych w elektrociepłowni przy ul. Rejtana. Dodatkowo w najbliższym czasie planowana jest likwidacja wysłużonej kotłowni przy ul. Brzeźnickiej.

"Nowe instalacje pozwolą nam na wykonanie kolejnego kroku w stronę poprawy jakości powietrza w regionie. W tym wypadku działamy nieco wbrew zasadzie, że lepsze jest wrogiem dobrego, ponieważ inwestujemy w rozwój obiektu, który już teraz znajduje się w czołówce najbardziej nowoczesnych i ekologicznych zakładów tego typu" - powiedział dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum Piotr Górnik.

Według przedstawicieli firmy, inwestycja pozwoli na dodatkowe zmniejszenie emisji i przyniesie pozytywny efekt środowiskowy. "Dzięki temu nasze źródła energii będą również spełniać zaostrzone standardy unijne znacznie wcześniej niż jest to wymagane" - zaznaczył dyrektor.

Nowe instalacje przy ulicy Rejtana to jeden z elementów kompleksowego planu inwestycyjnego realizowanego przez Fortum w Częstochowie. Dotychczas firma wykonała warte ponad 1 mln zł prace w kotłowni przy ul. Pankiewicza, gdzie zmodernizowała stację uzdatniania wody, wybudowała nowy komin i unowocześniła układ odpopielania spalin. Natomiast w ramach likwidacji kotłowni przy ul. Brzeźnickiej nastąpi niebawem wyburzenie komina oraz demontaż kotłów i pozostałych urządzeń produkcyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.