PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortum planuje zainwestować w Płocku

  • PAP    28 maja 2014 - 12:58

- Prawie 7,4 mln zł planuje zainwestować w tym roku w Płocku (Mazowieckie) spółka Fortum Power and Heat Polska, właściciel tamtejszej, miejskiej sieci ciepłowniczej. To więcej niż w 2013 r., gdy wydatki inwestycje spółki wyniosły tam ok. 6,4 mln zł.
Fortum poinformowała w poniedziałek, że w 2014 r. planowa kwota nakładów na modernizację infrastruktury spółki w Płocku ma wynieść w tym roku ok. 3,9 mln zł, a na inwestycje w nowe podłączenia ok. 3,5 mln zł.

Według dyrektora ds. sprzedaży Fortum Tomasza Śmilgiewicza w 2013 r. za prawie 3,6 mln zł wybudowano w Płocku 1,5 km nowych przyłączy ciepłowniczych, które objęły m.in. budynek tamtejszej Komendy Miejskiej Policji, a także obiekty historyczne, jak remontowana ostatnio XIX-wieczna Wieża Ciśnień.

"Podpisaliśmy również umowy przyłączeniowe do miejskiej sieci ciepłowniczej z 33 nowymi klientami na łączną moc ponad 8 MW. Wśród nich znalazło się 21 obiektów, które dotychczas korzystały z własnych źródeł, takich jak małe kotłownie czy indywidualne piece" - powiedział Śmilgiewicz.

Według Fortum przyłączenia realizowane przez spółkę do miejskiej sieci ciepłowniczej pozwalają na redukcję poziomu tzw. "niskiej emisji" - np. w przypadku małych źródeł opalanych węglem o wydajności ok. 0,5 MW mocy, przyłączenie do sieci miejskiej oznacza obniżenie emisji CO2 o ok. 8 tys. kg na rok, pyłu - o 2,5 tys. kg na rok, a sadzy - o 63 kg na rok.

Na koniec 2013 r. długość sieci ciepłowniczej Fortum w Płocku wynosiła 136,5 km. Na prace modernizacyjne spółka wydała tam w ubiegłym roku prawie 2,8 mln zł.

Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum zapowiedział, że spółka planuje rozwijać sieć ciepłowniczą w mieście, w tym modernizację już istniejącej infrastruktury, a także kolejne podłączenia, np. obiektów na stadionie Wisły Płock.

Fortum podała, że w zakończonym sezonie grzewczym, czyli od października 2013 r. do kwietnia 2014 r. spółka dostarczyła na terenie Płocka ponad 1,4 mln GJ ciepła. Było to o 0,25 mln GJ, czyli o 15 proc. mniej niż w poprzednim sezonie, a przyczyną tego była cieplejsza zima.

W lutym Fortum Power and Heat Polska i Płock podpisały list intencyjny w sprawie planu budowy w tym mieście elektrociepłowni, wykorzystującej do produkcji ciepła m.in. biomasę i odpady komunalne. Szacowany koszt inwestycji miałby wynieść 140-150 mln euro. Elektrociepłownia dostarczałaby energię do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Wstępnie zakłada się, że moc płockiej elektrociepłowni mogłaby być porównywalna z mocą elektrociepłowni w Kłajpedzie na Litwie, wykorzystującą do produkcji energii i ciepła odpady komunalne i biomasę, którą Fortum uruchomiła w maju 2013 r. Koszt jej budowy wyniósł ok. 130 mln euro. Elektrownia produkuje ok. 20 MW energii elektrycznej i ok. 50 MW energii cieplnej.

Wcześniej Fortum informowała o zamiarze budowy we Wrocławiu bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej ok. 400 MW oraz cieplnej ok. 290 MW oraz o planach budowy w Zabrzu wielopaliwowego bloku kogeneracyjnego o mocy ok. 180 MW ciepła i 130 MW energii elektrycznej.

Fortum jest właścicielem miejskich sieci ciepłowniczych o łącznej długości ponad 800 km we Wrocławiu, Częstochowie i Płocku. Posiada także elektrociepłownie w Zabrzu, Bytomiu i Częstochowie. W sezonie grzewczym 2013-14 Fortum dostarczyła ponad 11,3 mln GJ ciepła.

Spółka w 2013 r. łącznie w skali kraju wydała ponad 13,8 mln zł na budowę nowych przyłączy i prawie 22 mln zł na modernizację infrastruktury. W 2014 r. Fortum zamierza przeznaczyć na inwestycje ponad 51 mln zł, w tym prawie 18 mln zł na nowe podłączenia do sieci ciepłowniczych, a pozostałe ponad 33 mln zł na modernizację infrastruktury

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.