PARTNER PORTALU
  • BGK

Fortum ruszył z budową pompowni w Elektrociepłowni Miechowice

  • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 17:27
Fortum ruszył z budową pompowni w Elektrociepłowni Miechowice
Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych. (fot. PTWP / Andrzej Wawok)

W należącej do koncernu Fortum Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu za około 10 mln zł ruszyła budowa pompowni, która będzie istotnym elementem systemu grzewczego dla Bytomia i Zabrza. Trwa również budowa magistrali ciepłowniczej łączącej oba miasta.
• Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla Zabrza i Bytomia.

• Między obydwoma miastami zamontowano już ponad 7 km z planowanych 10 kilometrów rur.

• Elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu.

Warte w sumie około 60 mln zł przedsięwzięcie jest obecnie największą inwestycją sieciową Fortum w Polsce. Zgodnie z harmonogramem, ma zakończyć się w listopadzie przyszłego roku, wraz z oddaniem do eksploatacji nowej elektrociepłowni w Zabrzu, budowanej kosztem około 870 mln zł. Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Jak podał inwestor, dotychczas między obydwoma miastami zamontowano ponad 7 km z planowanych 10 kilometrów rur. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć jest prowadzona pod ziemią, a część prac jest wykonywana innowacyjną metodą tzw. mikrotunellingu, pozwalającą na bezwykopowe układanie rur. Dotąd taką technologię wykorzystano głównie przy budowie tuneli pod torami kolejowymi.

W ostatnim czasie zakończono budowę pierwszego z kilku planowanych między Zabrzem a Bytomiem mikrotuneli. "Obecnie przygotowujemy się do realizacji jednego z najbardziej wymagających elementów sieci, czyli około 200-metrowego przewiertu pod drogą krajową nr 88 i torami kolejowymi" - poinformowała odpowiedzialna za projekt w koncernie Fortum Kamila Zybura-Pluta.

Nowa magistrala zostanie wybudowana w całości z wyprodukowanych w Zabrzu rur preizolowanych, wyposażonych w system wykrywania awarii, co ma pozwolić lokalizować ewentualne nieszczelności. Sieć będzie wykonana w technologii mikrotunellingu również na trudnym technicznie odcinku pod rzeką Bytomką i torami tramwajowymi.

Nowa elektrociepłownia Fortum w Zabrzu ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast. Zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach w Zabrzu i Bytomiu. Znacząco wpłynie to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Elektrociepłownia powstaje w pobliżu obecnego, blisko 120-letniego zakładu. Maksymalna moc cieplna nowego zakładu wyniesie 145 megawatów, a elektryczna 75 MW.

Fortum koncentruje swoją działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. Koncern zatrudnia około 8 tys. osób, a jego przychody w 2016 r. wyniosły 3,6 mld euro. Akcje spółki są notowane na giełdzie NASDAQ w Helsinkach. 62 proc. wytwarzanej przez Fortum energii elektrycznej powstaje bez emisji CO2.

Fortum w Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma także wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście, a ponadto prowadzi działalność poprzez oddziały w Świebodzicach i we Wrocławiu; koncern jest też obecny w Płocku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.