PARTNER PORTALU
  • BGK

Francuzi przejmą ścieki z Konstancina

  • konstancin24.eu    27 maja 2011 - 14:51

Prawdopodobnie w 2013 roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Zakupem terenu należącego do Metsä Tissue, na którym znajduje się przestarzała oczyszczalnia, jest zainteresowana Grupa SAUR.
Francuski światowy lider w branży usług komunalnych wybuduje tam nowy obiekt, jeśli uda mu się podpisać z gminą, satysfakcjonującą obie strony, wieloletnią umowę na odbiór nieczystości.

W połowie zeszłego roku fińska spółka Metsä Tissue poinformowała zarówno władze gminy, jak i swoich pracowników, że z końcem 2012 roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Dla gminy oznacza to nie tylko utratę pracy dla ok. 200 mieszkańców, lecz także zamknięcie jedynej w gminie oczyszczalni ścieków oraz ciepłowni, ogrzewającej ponad 800 mieszkań w Mirkowie.

Na początku roku pojawiła się realna szansa, że przynajmniej jeden z tych problemów, spędzających samorządowcom sen z powiek, wkrótce zostanie rozwiązany. Metsä Tissue znalazła firmę zainteresowaną zakupem oczyszczalni, jej eksploatacją oraz szybką budową nowego obiektu, spełniającego restrykcyjne, uzdrowiskowe normy, który mógłby przyjąć ścieki z terenu całej gminy. Potencjalnym kontrahentem okazała się być francuska Grupa SAUR, która jest jednym ze światowych liderów w branży usług komunalnych. Z powodzeniem funkcjonuje w kilku krajach na całym świecie, zaopatrując miasta w wodę, oczyszczając ścieki, utylizując odpadki i dostarczając energię.

Od 1992 roku w Polsce spółka świadczy usługi zaopatrzenia w wodę pitną i odprowadzania ścieków dla około 500 tys. mieszkańców Gdańska i Sopotu.
 
Pod koniec kwietnia obie spółki podpisały list intencyjny, dotyczący sprzedaży kilkudziesięciu hektarów gruntów między Mirkowem, Habdzinem i Bielewą, na których mogłaby powstać nowa oczyszczalnia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.