PARTNER PORTALU
  • BGK

Fundusz dopłat, mieszkania na wynajem: rusza rządowy program wsparcia

  • bad    14 września 2015 - 17:40
Fundusz dopłat, mieszkania na wynajem: rusza rządowy program wsparcia

Fot. rząd wesprze budowę tanich mieszkań na sprzedaż. Fot. UM Warszawa

Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą uruchomienie w 2015 r. rządowego programu finansowania społecznego budownictwa czynszowego. Preferencyjne finansowanie zwrotne będzie udzielane pod warunkiem zawarcia odpowiedniej umowy z gminą.
Posłowie przyjęli poprawki zgłoszone przez senatorów i przekazali ustawę do podpisu prezydenta RP. To ważne uzupełnienie dotychczas działających programów mieszkaniowych rządu. Co najmniej 30 tysięcy mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu powstanie w perspektywie 10. lat.

"Uruchomienie programu społecznego budownictwa czynszowego zwiększy dostępność mieszkań dla rodzin oraz osób młodych, rozpoczynających aktywność zawodową. Mieszkania budowane w ramach programu będą wynajmowane na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach. Chodzi zwłaszcza o okres najmu i czynsz, który nie może przekroczyć maksymalnych stawek określonych w ustawie" - powiedziała po uchwaleniu ustawy Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

Program skierowany głównie do młodych z dziećmi

Program zwiększy dostępność mieszkań dla osób dopiero rozpoczynających aktywność zawodową poprzez umożliwienie najmu pierwszego samodzielnego mieszkania na stabilnych i atrakcyjnych finansowo warunkach. Ustawa określa okres najmu i maksymalne stawki czynszu.

Program jest kierowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi i osób młodych, osiągających umiarkowane dochody. Osoby te bardzo często przekraczają kryteria dochodowe, które decydują o ubieganiu się o lokal komunalny (zbyt wysokie zarobki), a jednocześnie zarabiają zbyt mało, by ubiegać się o kredyt na zakup mieszkania nawet z pomocą programu "Mieszkanie dla młodych".

Program będzie też jednym z ważnych instrumentów lokalnej polityki mieszkaniowej. Preferencyjne finansowanie zwrotne będzie udzielane pod warunkiem zawarcia odpowiedniej umowy z gminą, określającej m.in. możliwość wskazywania najemców przez gminę.

"Jednym z kryteriów kwalifikacji jest pierwszeństwo dofinansowania inwestycji, w przypadku których większy udział wybudowanych mieszkań będzie przeznaczony dla rodzin z dziećmi. Przy czym minimalny udział takich mieszkań nie będzie mógł być niższy niż 50 proc. wybudowanych lokali mieszkalnych" - zaznaczyła minister Maria Wasiak.

Mieszkania o ograniczonych czynszach (przeciętnie o 40 proc. niższe w porównaniu ze stawkami czynszów na rynku komercyjnym w miastach wojewódzkich) będą budowane z udziałem preferencyjnego finansowania zwrotnego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Podstawą programu będą preferencyjne kredyty i gwarancje nabycia emisji obligacji udzielane przez BGK, w ramach polityki mieszkaniowej państwa. Będą je otrzymywać kwalifikowani inwestorzy: towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielnie mieszkaniowe lub spółki gminne.

Źródłem finansowania będzie Fundusz Dopłat. W całym okresie realizacji nowego programu z budżetu państwa na zasilenie Funduszu Dopłat w BGK zostanie przeznaczone ponad 750 mln zł. Pozwoli to na udzielenie kredytów w łącznej kwocie ok. 4,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.