PARTNER PORTALU
 • BGK

Gaz łupkowy ogrzeje domy na Pomorzu

 • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    4 stycznia 2012 - 07:03
Gaz łupkowy ogrzeje domy na Pomorzu

Już pod koniec tego roku 3,5 tys. mieszkańców pomorskich gmin w okolicach Pucka i Władysławowa będzie korzystać z gazu łupkowego, a ich rachunki za ogrzewanie spadną.
Produkcja gazu łupkowego na przemysłową skalę ma ruszyć w Polsce dopiero w 2014 r., jednak pierwsze jego ilości trafią do odbiorców za kilka miesięcy – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: W 2014 r. gaz łupkowy z odwiertów na Pomorzu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce w drugiej połowie tego roku rozpocząć testy produkcyjne na odwiercie w Lubocinie na Pomorzu (zabierz głos/oceń marszałka województwa).

Jak ustaliła gazeta, do PGNiG zgłosiła się niemiecka firma G.EN, spółka zależna koncernu VNG będąca właścicielem sieci gazociągów w kilku pomorskich gminach, która chce odkupić gaz wydobyty przy okazji testów. Będzie go przesyłać swoją siecią do ok. 3,5 tys. odbiorców zamieszkałych m.in. w Parszczycach, Połchówku, Jeldzinie, Białogórze, Brzynie, Prusewiu, Karlikowie, Lisewie i Sobieńczycach.

Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, zużywający gaz łupkowy do gotowania i ogrzewania mogą zapłacić o 100 – 200 zł mniejsze rachunki w skali roku – dowiedział się „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • Klimat, 2012-01-12 10:56:07

  Nie ważne czy łupki czy dupki, ważne żeby było tanio i ciepło.
 • Marek sasza Bielecki, 2012-01-12 04:00:49

  nieprawda ze równie dobrze można palić węglem bo gaz daje prawie dwa razy mniej gazów cieplarnianych
 • Thriller, 2012-01-04 11:13:55

  Ten łupkowy horror ma olbrzymi sens ...dla koncernów i kolesiów z RP, którzy kosztem zatrucia nam środowiska, a więc i narodu, zarobią miliardy. Tam gdzie w grę wchodzi mamona, człowiek i jego srodowiskowe potrzeby nie są brane pod uwagę.