PARTNER PORTALU
  • BGK

Gaz łupkowy szansą dla właścicieli gruntów i gmin

  • PAP    19 czerwca 2011 - 09:34
Gaz łupkowy szansą dla właścicieli gruntów i gmin

Właściciele działek, na których będzie wydobywany gaz łupkowy, mają szansę na spore pieniądze.
Prace nad wydobyciem gazu łupkowego również dla gmin mogą być okazją do uzyskania dodatkowych korzyści, niezależnie od udziału w dokonywanych przez przedsiębiorcę opłatach. Gminy mogą negocjować dodatkowe działania przedsiębiorcy - choćby te związane z poprawą stanu lokalnych dróg dojazdowych. - Tak dzieje się nie tylko przy budowie supermarketów, ale też np. przy budowie farm wiatrowych - podkreślił Tomasz Dobrowolski, partner w warszawskim biurze amerykańskiej firmy prawniczej K&L Gates.

Czytaj też: Łupkowe eldorado. Byle nie u nas!

Udzielone przez państwo koncesje nie naruszają praw właściciela gruntu. Firmy powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu. Dobrowolski podkreślił, że w nowej ustawie Prawo geologiczne i górnicze - w zależności od rodzaju kopaliny - prawo własności kopaliny przysługuje Skarbowi Państwa lub właścicielowi gruntu. Parlament zakończył prace nad tą ustawą. Nowe Prawo geologiczne czeka teraz na podpis prezydenta.

- Z jednej strony, właściciel ma prawo do złoża, ale tzw. kopalin pospolitych, czyli żwiru czy piasku. W przypadku, gdy pod nieruchomością zalegają złoża surowców strategicznych; węgla, ropy, gazu czy rud metali - ich właścicielem jest Skarb Państwa. Ich wydobywanie wymaga zgody państwa poprzez system koncesji i umów o ustanowienie użytkowania górniczego - tłumaczy Dobrowolski.

Nie oznacza to, że właściciel nieruchomości traci swoje prawa. Rolnik ma prawo do swojego pola, inny właściciel lub użytkownik wieczysty do swojego terenu. Trzeba się z nim tak porozumieć (np. zawrzeć kontrakt), by pozwoliło to wykonywać prawa wynikające z koncesji.

Dobrowolski wyjaśnił, że takie zasady są również bezpośrednio wpisane do koncesji. - Jest w niej zapis, że udzielona przez państwo koncesja nie narusza praw właścicieli nieruchomości gruntowych oraz nie zwalnia w żaden sposób od przestrzegania innych przepisów zawartych w ustawach np. dotyczących zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, gruntów rolnych i leśnych, czy też wód lub odpadów - zaznaczył.

Jak podkreślił Dobrowolski, w interesie państwa jest eksploatacja minerałów. Dlatego ustawa zawiera przepis pozwalający firmie wydobywczej żądać umożliwienia korzystania z cudzej nieruchomości przez określony czas, jednak musi się to dziać za odpowiednim wynagrodzeniem.

Czytaj też: Gaz łupkowy wszędzie, ale nie tu 

- W zakresie niezbędnym dla planowanej działalności, posiadacz koncesji wydobywczej na węglowodory i węgiel może żądać wykupu nieruchomości lub jej części, położonej w obszarze górniczym. Również właściciel nieruchomości może żądać jej wykupu, gdy korzystanie przez firmę wydobywczą z terenu uniemożliwia wykorzystywanie go w dotychczasowy sposób - wyjaśnił Dobrowolski. Ustawa - jak twierdzi prawnik - daje możliwość porozumienia posiadacza koncesji z właścicielem terenu.

- Jeśli do tego nie dochodzi, powstaje spór, który będzie rozstrzygany w sądach powszechnych - powiedział. - Ten system jest logiczny, jedynym problemem mogą być żądania finansowe właścicieli - dodał.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • właściciel gruntu, 2011-11-01 11:34:29

    Myślę że wszystko wskazuje że właściciele gruntów zostaną wykorzystani w taki sposób by ich zarobek był niewielki. Polskie prawo nigdy nie dbało należycie o obywatela. Ten szantaż pójdziemy obok , chodzi by ludzie się dogadali razem by nie można było obok jak się nie zapłaci uczciwych pieniędzy. Być... może zdaniem firm gazowych uczciwie znaczy mało. Ja na swój teren nikogo nie wpuszczę i basta. Albo zapłacą godna cenę albo fora ze dwora.Chcą rozmawiać z każdym osobno by podzielić ludzi ta stara zasada nie wróży nic dobrego dla właścicieli gruntów z gazem łupkowym.  rozwiń
  • Janina Duszejko, 2011-07-18 11:18:32

    Jako obywatelka polska czyli współwłaścicielka terenu kraju (dobra ogólnonarodowego) uważam za przestępstwo decyzję o bogaceniu się innych moim kosztem: jednym gruba forsa do kieszeni; mnie - zdewastowane i usiane szybami wiertniczymi najpiękniejsze tereny kraju, w tym Pomorze z jego unikalnym w ś...wiecie wybrzezem morskim. SKANDAL!  rozwiń