PARTNER PORTALU
  • BGK

Gaz napędzi rzeszowskie autobusy

  • PAP/rs    16 października 2017 - 12:03
Gaz napędzi rzeszowskie autobusy
Rzeszowskie MPK chce w ciągu trzech lat powiększyć liczbę autobusów napędzanych CNG z obecnych 69 do 110 pojazdów. Fot. Shutterstock.com

Spółka PGNiG Obrót Detaliczny podpisała aneks do bezterminowej umowy na dostawy sprężonego gazu ziemnego (CNG) dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie. Dokument zakłada zwiększenie wolumenu dostaw z 2,2 mln do 3,2 mln m sześc. CNG rocznie. Od IV kwartału 2019 r. dostawy mogą wzrosnąć do prawie 4,5 mln m sześc. - podała w poniedziałek spółka.
• Rzeszowskie MPK chce w ciągu trzech lat powiększyć liczbę autobusów napędzanych CNG z obecnych 69 do 110 pojazdów.

• Prezes rzeszowskiego MPK Marek Filip podkreślił, że dzięki umowie firma zyskuje gwarancję ekonomicznej opłacalności eksploatacji nowoczesnych i ekologicznych autobusów.

 

• Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów zerowa stawka akcyzowa na gaz CNG od 1 stycznia 2018 r. może sprawić, że paliwo to stanie się niebawem jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją dla sektora komunikacyjnego i komunalnego.

W ciągu trzech lat większość autobusów miejskich w Rzeszowie będzie napędzana sprężonym gazem ziemnym. Aneks pozwoli zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Rzeszowie na ekologiczne paliwo.

MPK, która jest największą firmą świadczącą usługi przewozu pasażerskiego w mieście chce w ciągu trzech lat powiększyć liczbę autobusów napędzanych CNG z obecnych 69 do 110 pojazdów. Tym samym przedsiębiorstwo stanie się największym w Polsce odbiorcą ekologicznego paliwa, jakim jest CNG.

- Podpisanie aneksu to efekt nowego podejścia do biznesu paliwowego w PGNiG OD. Każda nasza oferta jest dostosowana do potrzeb konkretnego klienta. Oferujemy nie tylko dostawy gazu od wiarygodnego dostawcy, ale także doradzamy w zakresie optymalnej organizacji procesu tankowania autobusów czy pozyskania środków finansowych na rozwój floty ekologicznych pojazdów. Zapewniamy również fachowe doradztwo w zarządzaniu całą infrastrukturą - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Henryk Mucha.

Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc dodał, że to świetna informacja dla mieszkańców, gdyż większość autobusów zasilana będzie ekologicznym i niskoemisyjnym gazem CNG, co bezpośrednio wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście oraz zdrowia ludzi.

Z kolei prezes rzeszowskiego MPK Marek Filip podkreślił, że dzięki umowie firma zyskuje gwarancję ekonomicznej opłacalności eksploatacji nowoczesnych i ekologicznych autobusów, które z pewnością wpłyną na dalszą poprawę jakości usługi świadczonej mieszkańcom Rzeszowa.

Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów zerowa stawka akcyzowa na gaz CNG od 1 stycznia 2018 r. może sprawić, że paliwo to stanie się niebawem jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją dla sektora komunikacyjnego i komunalnego. Wpisuje się to w rządowe plany poprawy jakości powietrza w Polsce.

- Silniki napędzane CNG to sprawdzona technologia, od lat stosowana w wielu krajach. Powody są oczywiste. Gaz jest tańszy od oleju napędowego i benzyny, ale przede wszystkim pozwala znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń z transportu, zwłaszcza w postaci tlenków azotu i cząstek stałych - wyjaśnił prezes Henryk Mucha.

Autobusy napędzane CNG dostarczanym przez PGNiG OD jeżdżą już w kilkunastu miastach Polski. W tym roku spółka podpisała umowy na dostawy tego paliwa również z MPK Tarnów i PKM Tychy. Firma prowadzi rozmowy z kolejnymi przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej oraz firmami komunalnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • BUSOMAT PL, 2017-10-16 16:22:49

    Bardzo dobrze. Autobus to najlepszy środek transportu