PARTNER PORTALU
  • BGK

Gaz-System: w gminie Murowana Goślina przywrócono zasilanie gazem

  • PAP/JS    26 stycznia 2018 - 22:57
Gaz-System: w gminie Murowana Goślina przywrócono zasilanie gazem
W wyniku awarii oraz pożaru gazociągu dostaw gazu zostało pozbawionych około 3,5 tys. odbiorców. Gaz-System podał, że sukcesywnie przywracane jest zasilanie gazem. (fot. pixabay.com)

W miejscu rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie) trwają prace związane z wymianą uszkodzonego odcinka gazociągu - podała spółka Gaz-System. Firma poinformowała o przywróceniu w gminie zasilania gazem.
W nocy z czwartku na piątek w Murowanej Goślinie doszło do rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia DM500 Poznań-Rogoźno i do pożaru. Pożar strawił trzy budynki mieszkalne i jeden budynek gospodarczy. Piętnaście innych budynków zostało uszkodzonych. Nie było ofiar. Na razie nie wiadomo, co mogło spowodować uszkodzenie gazociągu - zbada to specjalna komisja.

W komunikacie przekazanym wieczorem operator gazociągu, spółka Gaz-System podkreślił, że "eksploatacja i diagnostyka gazociągu relacji Poznań-Rogoźno odbywała się zgodnie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi dla gazociągów o takiej konstrukcji".

Jak podano, obecnie trwają prace związane z wymianą odcinka uszkodzonego gazociągu. "Przyczyny zaistniałego zdarzenia będą przedmiotem wyjaśnienia, zgodnie z procedurami dotyczącymi bezpieczeństwa eksploatacji systemu przesyłowego" - poinformowała spółka.

W wyniku awarii oraz pożaru gazociągu dostaw gazu zostało pozbawionych około 3,5 tys. odbiorców. Gaz-System podał, że sukcesywnie przywracane jest zasilanie gazem.

"W porozumieniu z Polską Spółką Gazownictwa uruchomiono zasilanie z cystern LNG sieci dystrybucyjnej średniego ciśnienia zasilanej ze stacji gazowej Murowana Goślina. Trwa operacja przygotowania analogicznego sposobu zasilania odbiorców na sieci średniego ciśnienia zasilanych ze stacji gazowej Potasze - przewidywane uruchomienie w porozumieniu z PSG w godzinach nocnych" - podała spółka.

Gaz-System przekazał w piątek po 10 tys. zł doraźnej pomocy na rzecz rodzin, które potraciły domy w wyniku pożaru. Spółka podkreśliła, że zapewnia potrzebującym wsparcie "zarówno w obszarze rzeczowym, finansowym, jak i psychologicznym".

Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz Urbański powiedział, że trzy rodziny, których domy się spaliły, znalazły zakwaterowanie u najbliższych w Murowanej Goślinie i w Poznaniu. Szef MSWiA Joachim Brudziński przyznał w piątek 108 tys. zł na zasiłki dla rodzin poszkodowanych w pożarze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.