Gaz z łupków: zaczyna się wielkie wiercenie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 15-06-2010
  • drukuj
Kanadyjska firma Lane Energy, pierwsza w Polsce, wykona w ciągu kilku najbliższych dni odwiert w poszukiwaniu gazu z łupków. Lokalizacja: Łebień pod Lęborkiem.
Gaz z łupków: zaczyna się wielkie wiercenie

Kelly Scott, szef oddziału firmy w Polsce, potwierdza „Rzeczpospolitej”, że przygotowania zostały zakończone. Uważa, że prawdopodobieństwo sukcesu jest bardzo duże. Wyniki testu będą znane za trzy miesiące.

Według różnych analiz w Polsce jest od 1,5 bln do nawet 5 bln m sześc. gazu łupkowego, podczas roczne zapotrzebowanie kraju na gaz wynosi ok. 14 mld m sześc. Polska jest wymieniana przez ekspertów jako światowy potentat w tej dziedzinie, ale poza USA nigdzie nie wydobywa się tego surowca na skalę przemysłową.

Możliwości, jakie dałaby naszemu krajowi eksploatacja dodatkowych złóż gazu, są tak duże, że według polityków Polska uniezależni się od dostaw z Rosji, a nawet zacznie eksportować gaz.

Eksperci radzą, by uzbroić się w cierpliwość. Wiercenia i badania potrwają trzy – cztery lata, a produkcja na skalę przemysłową będzie możliwa nie wcześniej niż za dziesięć lat. Oprócz czasu potrzeba też dużych pieniędzy. W USA wykonanie jednego odwiertu kosztuje 10 – 15 mln dolarów, w Polsce nawet ponad 50 mln zł – informuje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE