PARTNER PORTALU
  • BGK

Gazociąg Czeszów-Wierzchowice: Podpisano umowę na budowę

  • PAP/AT    8 lutego 2016 - 12:18
Gazociąg Czeszów-Wierzchowice: Podpisano umowę na budowę

W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski (fot. sxc.hu)

• Gaz-System podpisał umowę na budowę 14-kilometrowego odcinka gazociągu Czeszów-Wierzchowice.
• Prace budowlane wykona PGNiG Technologie S.A.
• Wartość kontraktu to blisko 50 mln zł.
"Gazociąg wysokiego ciśnienia Czeszów-Wierzchowice o średnicy 1000 mm, wraz z pozostałymi gazociągami, które powstały na Dolnym Śląsku, umożliwi odbiór zwiększonych ilości gazu z krajów Unii Europejskiej i stanowić będzie element gazowego Korytarza Północ-Południe" - poinformowała rzeczniczka spółki Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice ma kosztować niemal 50 mln zł i będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2016 r. Dzięki niemu będzie też przesyłać gaz z podziemnego magazynu w Wierzchowicach do aglomeracji Dolnego i Górnego Śląska.

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała tej inwestycji status "Projektu o znaczeniu wspólnotowym" ("Project of Common Interest"). Jak podał Gaz System inwestycja jest planowana do współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020.

Czytaj też: Szukają odbiorców do korzystania z gazociągu na zachodzie regionu

Program rozbudowy i modernizacji gazociągów na Dolnym Śląsku jest jednym ze strategicznych projektów realizowanych przez spółkę Gaz-System, którego celem jest zwiększenie możliwości importu gazu z kierunku zachodniego od około 0,9 mld metrów sześciennych na rok do około 1,5 mld metrów sześciennych na rok w pierwszym etapie. Ma to uniezależnić polski system gazowy od dostaw surowca ze wschodu.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Gaz-System jest też właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu.

W ramach programu inwestycyjnego 2015 - 2025 Gaz-System planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.

W latach 2009 - 2015 Gaz-System wybudował ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Inwestycje zrealizowane przez spółkę oraz usługa fizycznego i wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim pozwoliły na znaczne zwiększenie technicznych możliwości importowych z kierunku innego niż wschodni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.