PARTNER PORTALU
  • BGK

Gazociąg Hermanowice-Strachocina: 110 mln zł na budowę gazociągu

  • PAP/AT    23 grudnia 2016 - 08:22
Gazociąg Hermanowice-Strachocina: 110 mln zł na budowę gazociągu
(fot. sxc.hu)

• Ponad 110 mln złotych otrzymał operator systemu przesyłu gazu Gaz System na budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina.
• To ważny fragment Korytarza Gazowego Północ - Południe - poinformował Gaz System.
Całkowity koszt budowy gazociągu ma wynieść ok. 288 mln zł. Jej zakończenie przewidywane jest na 2019 r.

Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja pozwoli na pełne wykorzystanie mocy podziemnego magazynu gazu w Strachocinie, a także współpracę naszego systemu przesyłowego z nowym interkonektorem gazowym Polska-Słowacja.

Będzie to ważny element w integracji nie tylko polsko-słowackiego systemu przesyłowego, ale też polskiego i ukraińskiego, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowego gazociągu Polska-Ukraina, który ma przebiegać między węzłem Hermanowice po stronie polskiej, a węzłem Bliche Volytsia po stronie ukraińskiej.

Czytaj też: Podpisano umowy na budowę gazociągów

Gazociąg Hermanowice-Strachocina to ważny element wschodniej nitki Korytarza Gazowego Północ-Południe. Jego licząca ok. 72 km trasa przebiegać będzie przez gminy województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok.

"Celem projektu jest wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz modernizacja i rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie południowo-wschodniej części Polski. Inwestycja umożliwi zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego, co uatrakcyjni tereny pod nowe inwestycje oraz wzmocni bezpieczeństwo transportu gazu w regionie" - podkreślił operator.

Projekt uzyskał już niezbędne pozwolenie na budowę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.