PARTNER PORTALU
 • BGK

Gazociąg Szczecin-Lwówek: Jest zgoda wojewody. Gaz popłynie terminalem LNG

 • PAP/AT    17 września 2015 - 11:14
Gazociąg Szczecin-Lwówek: Jest zgoda wojewody. Gaz popłynie terminalem LNG
Ukończony gazociąg wysokiego ciśnienia ma średnicę 700 mm i łączną długość ok. 188 km (fot. mat. pras. Polskie LNG)

Wojewoda zachodniopomorski wydał zgodę na oddanie do użytku ostatniego odcinka gazociągu Szczecin - Lwówek.
- Jest zgoda wojewody zachodniopomorskiego na oddanie do użytku ostatniego odcinka gazociągu Szczecin - Lwówek. Dzięki niemu będzie można przesłać gaz z terminala LNG w Świnoujściu do centralnej Polski - podał w czwartek w komunikacie operator gazociągów przesyłowych Gaz System.

Budowa gazociągu zakończona

Jak podkreślono w komunikacie uruchomienie tego odcinka oznacza jednocześnie zakończenie planu inwestycyjnego na lata 2009 - 2015, w ramach którego wybudowano w Polsce ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych.

Ukończony gazociąg wysokiego ciśnienia ma średnicę 700 mm i łączną długość ok. 188 km. Przebiega przez województwa zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Budowano go w dwóch etapach; na odcinku Szczecin - Gorzów Wielkopolski o długości ok. 118 km oraz Gorzów Wielkopolski - Lwówek o długości ok. 70 km.

Na budowę odcinka Szczecin-Lwówek wydano 586,71 mln złotych, z czego 164,78 mln zł to dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

"Rok 2015 jest dla nas wyjątkowy z uwagi na zakończenie dużych projektów, które w historii polskiego gazownictwa na taką skalę nie były jeszcze realizowane. W latach 2009-2015 udało się nam wybudować 1283 km nowych gazociągów przesyłowych, 41 stacji gazowych i 2 tłocznie" - podkreślił cytowany w komunikacie spółki członek zarządu Gaz systemu Sławomir Śliwiński.

Inwestycja poprawiła przesył gazu w Polsce

Jak zaznaczył, "inwestycje te pozwoliły na modernizację i rozbudowę krajowej sieci przesyłowej, co znacznie poprawiło elastyczność przesyłu gazu w Polsce, przyczyniło się do liberalizacji polskiego rynku gazu, a dla naszej spółki otworzyło nowe obszary biznesowe i poszerzyło grono klientów".

"Zrealizowana rozbudowa krajowego systemu przesyłowego wraz z połączeniami transgranicznymi i usługą rewersów na gazociągu jamalskim, znacząco poprawiły techniczne zdolności Polski w zakresie importu gazu do Polski z krajów Unii Europejskiej. Z tych nowych możliwości technicznych korzystają już nasi klienci" - podkreślił Ślwiński.

Jak ocenił, najważniejsze z wybudowanych przez Gaz-System gazociągów to połączenia Świnoujście-Szczecin, Gustorzyn-Odolanów, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, a także modernizacja systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku.

Dyrektor pionu inwestycji w Gaz System Jakub Stypuła dodał, że "powodzenie tych projektów zależało w dużej mierze od odpowiedniego zorganizowania przez inwestora procesu inwestycyjnego".

Projekty były współfinansowane z trzech programów unijnych

"Autorskim pomysłem Gaz systemu są dostawy inwestorskie rur i armatury dla projektów strategicznych, za które odpowiedzialność przejął sam inwestor. Takie podejście przyczyniło się do zminimalizowania ryzyka, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów zakupu" - podkreślił Stypuła.

Zauważył, że "skuteczna realizacja największych inwestycji gazowych w Polsce wymagała również wdrożenia odpowiednich narzędzi biznesowych w zakresie zarządzania projektami i właściwego przygotowania pracowników do realizacji nowych zadań". "Zbudowaliśmy w spółce kompetencje, które pozwalają skutecznie realizować inwestycje z zachowaniem wszelkich norm i obowiązujących standardów. Doświadczenia te są bardzo przydatne przy budowie kolejnych naszych inwestycji" - dodał.

Projekty Gaz Systemu były współfinansowane były z trzech programów unijnych, a największa kwota dofinansowania - łącznie ok. 1 mld złotych - pochodziła z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. To 30 proc. wartości całego planu inwestycyjnego zrealizowanego w latach 2009-2015.

Jak podała spółka kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego jest budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu Gaz-System zamierza w latach 2015-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także uruchomienie nowych połączeń gazowych z Czechami, Słowacją oraz Litwą.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.