PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Budownictwo ekologiczne dla osób zagrożonych wykluczeniem

  • PAP/JS    21 września 2017 - 20:33
Gdańsk: Budownictwo ekologiczne dla osób zagrożonych wykluczeniem
Projekt "Dom ekologiczny z mieszkaniami ze wsparciem przy ul. Dolne Młyny" w Gdańsku zrealizowany został w ramach "Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016-2023". (fot. PTWP/JS)

W Gdańsku realizowany jest projekt łączący budownictwo ekologiczne i wsparcie dla osób potrzebujących pomocy, np. wychowanków pieczy zastępczej i ofiar przemocy domowej. Niebawem 25 rodzin zamieszka w budynku, który powstał w technologii szkieletowej drewnianej.
• Mieszkania wynajmowane będą uczestnikom projektu na dwa lata, z możliwością uzyskania umowy bezterminowej. Lokatorzy sami będą płacić za czynsz.

• Prezydent Paweł Adamowicz przyznał, że budowa ekologicznego domu w technologii szkieletowej drewnianej jest droższa niż wg. tradycyjnych metod.

Projekt "Dom ekologiczny z mieszkaniami ze wsparciem przy ul. Dolne Młyny" w Gdańsku zrealizowany został w ramach "Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego dla osób/rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na lata 2016-2023". Program zakłada, że każdego roku na cele mieszkań wspomaganych i mieszkań ze wsparciem przeznaczanych będzie 50 lokali. W tej chwili takich mieszkań w Gdańsku jest ponad 140.

Zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego, Piotr Olech mówił podczas konferencji prasowej, że celem realizacji projektu jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin, które nie są w stanie samodzielnie ich sobie zapewnić. Lokatorzy otrzymają też pomoc asystenta, który będzie z każdym pracować i pomagać w kształtowaniu ich umiejętności niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Ma się też przyczynić do integracji społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Mieszkańcy budynku przy ul. Dolne Młyny objęci będą pomocą organizacji pozarządowej działającej na terenie budynku w części wspólnej i świetlicy. Lokatorzy będą mieli też wspólną pralnię, plac zabaw, ogródek i altanę ogrodową.

Mieszkania wynajmowane będą uczestnikom projektu na dwa lata, z możliwością uzyskania umowy bezterminowej. Lokatorzy sami będą płacić za czynsz. W pierwszym roku najemcy będą płacić 4 zł za metr kw., następnie co dwa lata opłata będzie wzrastać o dwa zł do kwoty 10,20 zł czyli podstawowej stawki obowiązującej w lokalach komunalnych w Gdańsku. Mieszkania mają powierzchnię od 24 do 62 metrów kw.

Prezydent Paweł Adamowicz przyznał, że budowa ekologicznego domu w technologii szkieletowej drewnianej jest droższa niż wg. tradycyjnych metod. "Ale eksploatacja mieszkań w budynku ekologicznym będzie tańsza" - argumentował. Lokatorzy będą płacić niski czynsz, ale będą musieli realizować programy społeczne. "To jest coś za coś, oczekujemy zaangażowania tych osób w swój rozwój, dyscypliny, a w zamian dajemy bardzo dobrej jakości mieszkanie w nowym budownictwie" - tłumaczył.

Budowa budynku wielorodzinnego, czterokondygnacyjnego w technologii szkieletowej drewnianej wraz z infrastrukturą i małą architekturą kosztowała 7,3 mln zł brutto. Pieniądze na ten cel pochodziły głównie z emisji obligacji oraz z budżetu miasta.

Zastępca prezydenta, Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że w Gdańsku od wielu lat buduje się z drewna. Wyjaśniła, że wynika to m.in. z unijnych przepisów, które określają, że od 2021 roku przy budowie budynków użyteczności publicznej będzie musiało być użytych 25 proc. materiałów budowlanych, przy produkcji których nie wytwarza się CO2. Obiekty szkół, przedszkoli, domów społecznych mają powstawać z ekologicznych materiałów budowlanych. Poinformowała, że w takiej technologii powstaje obecnie w Gdańsku już czwarte przedszkole i kompleks edukacyjny przy Jabłoniowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.