PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk daje 1,5 mln zł na zagospodarowanie podwórek

  • PAP/JL    15 grudnia 2015 - 07:08
Gdańsk daje 1,5 mln zł na zagospodarowanie podwórek

Gdańsk daje 1,5 mln zł na zagospodarowanie podwórek. Fot. Pixabay.com

Samorząd Gdańska w ramach programu „Wspólne podwórko” proponuje mieszkańcom pieniądze na urządzenie przydomowych przestrzeni.
W przyszłym roku samorząd chce wydać na program 1,5 mln zł. Fundusze przeznaczone są wyłącznie na zagospodarowanie placów dzierżawionych od gminy Gdańsk

Z programu mogą skorzystać wspólnoty mieszkaniowe, a także współwłaściciele nieruchomości, którzy mają wydzierżawione od gminy podwórko.

W ramach projektu na urządzenie pojedynczego placu można uzyskać do 65 tys. zł. Pieniądze te można spożytkować np. na zakup ławek i koszy, budowę nowych wiat dla pojemników na śmieci, ułożenie chodników czy urządzenie placu zabaw, a także zieleń.

– W programie chodzi o to, by mieszkańcy sami, wspólnie zagospodarowali swoje podwórko, by wzięli za nie odpowiedzialność, bo dziś są to najczęściej podwórka niczyje, o które nikt nie dba – wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Dodaje, że koszt dzierżawy takiej przestrzeni od miasta wynosi 27 gr za metr kwadratowy (plus 23 proc. VAT) niezależnie od tego, w jakiej części miasta zlokalizowane jest podwórko.

Jak informuje Agnieszka Kukiełczak z Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który zajmuje się realizacją programu, aby przystąpić do projektu, trzeba wraz z wnioskiem złożyć koncepcję zagospodarowania (wraz z m.in. specyfikacją techniczną wykonaną przez osobę mającą stosowne uprawnienia) oraz profesjonalnie sporządzony szacunkowy kosztorys planowanych robót.

Na zgłoszenia do programu GZNK czeka do 29 lutego 2016 r. Wszystkie szczegóły konkursu na stronie internetowej: www.gznk.pl w zakładce Wspólne Podwórko.

Zbliżający się rok będzie już trzecim z kolei, w który realizowany będzie program. Z roku na rok zwiększa się pula środków, a – co za tym idzie – także liczba podwórek, które zostają w jego ramach zagospodarowane.

W 2014 r. miasto przeznaczyło na ten cel 500 tys. zł (zagospodarowano wówczas 10 podwórek), a w kończącym się roku – milion zł (prace obejmą 21 podwórek).

Obok Wspólnego podwórka miasto uruchomiło w tym roku także dwa podobne projekty, jeden dla podwórek w Śródmieściu, a drugi – dla położonych na terenie Głównego Miasta (to najbardziej prestiżowa część Gdańska zlokalizowana w ścisłym historycznym centrum w najbliższym sąsiedztwie ulic Długiej i Długiego Targu).

Oba programy zakładają, że jeśli wspólnoty mieszkaniowe wyrażą chęć dzierżawy podwórek, to miasto – na własny koszt, ale w porozumieniu z mieszkańcami – wykona projekt zagospodarowania przestrzeni, a następnie zrealizuje projekt.

W przypadku projektu dotyczącego Śródmieścia trwają właśnie prace przy zagospodarowaniu pięciu podwórek (maks. koszt prac na każdym z nich to 50 tys. zł).

Z kolei w ramach projektu dotyczącego Głównego Miasta w przyszłym roku prace mają zostać przeprowadzone na sześciu podwórkach (koszt prac na każdym z nich to maks. 65 tys. zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.