PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: do RZGW wpłynęło ok. 250 wniosków ws. opłat za wodę

  • PAP/JS    28 marca 2018 - 17:32
Gdańsk: do RZGW wpłynęło ok. 250 wniosków ws. opłat za wodę
Zgodnie z uchwalonym w ub.r. Prawem wodnym przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne do 12 marca miały przesłać do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) projekty taryf opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków (fot. pixabay.com)

Ponad 250 wniosków od przedsiębiorstw i gmin ws. opłat za wodę i ścieki wpłynęło do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – poinformowała dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandra Bodnar. Decyzje ws. taryf muszą być wydane do 26 kwietnia.
  • Do 26 kwietnia Wody Polskie są zobowiązane wydać decyzje zatwierdzające lub niezatwierdzające.
  • "W przypadku niezatwierdzenia taryfy będziemy występować o uzasadnienie kalkulacji lub wyznaczać termin na złożenie nowego wniosku" - wyjaśniła dyrektor RZGW w Gdańsku Aleksandra Bodnar.
  • Uczestniczący w konferencji prezes Wód Polskich Przemysław Daca przyznał, że regulator, Wody Polskie "będzie bacznie się przyglądać projektom taryf, które uległy znacznemu podwyższeniu".

Zgodnie z uchwalonym w ub.r. Prawem wodnym przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne do 12 marca miały przesłać do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW) projekty taryf opłat za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Wcześniej opłaty za wodę i ścieki zatwierdzane były uchwałą rady gminy. Od 1 stycznia br. regulatorami gospodarki wodnej stali się dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wody Polskie to nowa instytucja powołana na mocy Prawa wodnego.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku dyrektor RZGW w Gdańsku, Aleksandra Bodnar poinformowała, że w regionie działania RZGW (województwa: pomorskie oraz północna i centralna część kujawsko-pomorskiego i zachodnia część warmińsko-mazurskiego) wpłynęło ponad 250 wniosków od przedsiębiorstw i gmin, które prowadzą na swoim terenie gospodarkę wodno-ściekową. Poinformowała, że trwa analiza "prawidłowości kalkulacji pod względem celowości". Do 26 kwietnia Wody Polskie są zobowiązane wydać decyzje zatwierdzające lub niezatwierdzające. "W przypadku nie zatwierdzenia taryfy będziemy występować o uzasadnienie kalkulacji lub wyznaczać termin na złożenie nowego wniosku" - wyjaśniła.

Dopytywana o stawki zaproponowane przez spółkę Saur Neptun Gdańsk, która dostarcza wodę mieszkańcom Gdańska i Sopotu zastrzegła, że "nie chciałaby się wypowiadać, bo wniosek jest w trakcie weryfikacji". Przyznała, że "nie ma tam dużych różnic co do roku ubiegłego".

Uczestniczący w konferencji prezes Wód Polskich Przemysław Daca przyznał, że regulator, Wody Polskie "będzie bacznie się przyglądać projektom taryf, które uległy znacznemu podwyższeniu". "Tutaj będziemy sprawdzać, czy gminy i przedsiębiorstwa nie chcą nadmiernie obciążać obywateli w celu zdobycia środków na inną działalność, poza gospodarką wodną" - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że stawki w skali kraju wahają się od 2 zł do ponad 60 zł". Przyznał, że w niektórych regionach jest rzeczywiście trudny dostęp do wody albo przedsiębiorstwa zrealizowały kosztowne inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Poinformował, że na terenie gdańskiego RZGW opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków wahają się od 6 zł (Lębork) do 23 zł (Chełm). "Przeprowadzamy pogłębione analizy, jaki jest powód takiej dużej rozpiętości cenowej i czy jest ona uzasadniona" - powiedział Daca. Regulatorzy będą m.in. opiniować projekty regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zatwierdzać taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także rozstrzygać spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.

Podczas konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku Krzysztof Roman poinformował, że jedną z najważniejszych inwestycji w regionie działania gdańskiego RZWG jest budowa czterech lodołamaczy przeznaczonych do pracy na Dolnej Wiśle. Jednostki za ponad 70 mln zł ma zbudować Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie. Mają być przekazane do eksploatacji pod koniec 2021 r. Budowa lodołamaczy będzie dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W regionie jest realizowany też drugi etap kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. Roman poinformował, że w ramach programu o wartości ok. 100 mln zł - także dofinansowanego z UE - planowana jest m.in. odbudowa 19 ostróg na żuławskim odcinku Wisły (24,3 mln zł), budowa wrót przeciwsztormowych na Tudze (26,2 mln zł), przebudowa stopnia wodnego Przegalina na Martwej Wiśle (33,1 mln zł) oraz budowa systemu monitoringu ryzyka powodziowego (5 mln zł). Prace mają się zakończyć do 2022 roku

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.