PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Grudziądz, OASC: Polskie miasta dołączają do międzynarodowej inicjatywy

  • MN    9 maja 2016 - 15:42
Gdańsk, Grudziądz, OASC: Polskie miasta dołączają do międzynarodowej inicjatywy

Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą byc używane do opracowania inteligentnych systemów zarządzania miastem, ruchem ulicznym czy infrastrukturą. (fot. pixabay)

• Gdańsk i Grudziądz jako pierwsze miasta w Polsce dołączają do globalnej inicjatywy Open&Agile Smart Cities (OASC).
• To koalicja samorządów z całego świata, której celem jest praca na rzecz rozwoju inteligentnych miast przyszłości.
• Inicjatywa zrzesza miasta z całego świata - od Meksyku po Finlandię, zarówno małe jak i duże, które mają jednak takie same cele.
Rozwój nowoczesnych technologii może zarówno pomóc samorządom, ale też zaszkodzić – wszystko zależy od tego, jak włodarze miast będą z nich korzystać. Właśnie przed takim wyzwaniem stają członkowie OASC. Celem inicjatywy jest wypracowanie wspólnych i skutecznych działań, które dadzą odpowiedź na pytanie: jak właściwie korzystać z nowoczesnych technologii, aby służyły one mieszkańcom, zamiast utrudniać życie.

- OASC stawia na proste, otwarte mechanizmy współpracy, zapewniające, że miasta na całym świecie będą mogły wspólnie korzystać z nowoczesnych technologii, dzieląc się wiedzą i kosztami opracowania nowych rozwiązań – mówi Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta w urzędzie miejskim w Gdańsku oraz pełnomocnik prezydenta miasta ds. innowacji.

OASC to po polsku: Otwarte i Zwinne Inteligentne Miasta

Zwinność oznacza takie rozwiązania, które łatwo można zastosować do każdego miasta, niezależnie od jego wielkości. Z kolei otwartość oznacza tworzenie miejskich systemów i aplikacji (np. systemu kierowania ruchem), które będzie można modyfikować i rozwijać. Do tej pory samorządy korzystały często z dostarczanych przez dostawców systemów zamkniętych, które są drogie w utrzymaniu i nie podlegają modyfikacji.

Gdańsk już dziś korzysta ze standardów promowanych przez OASC. Jednym z nich jest platforma CKAN (www.otwartygdansk.pl), czyli globalny standard w zakresie gromadzenia i udostępniania w internecie danych i informacji wytwarzanych przez miasta, dzięki czemu mogą być one potem wykorzystane do tworzenia np. aplikacji internetowych.

Z kolei w Grudziądzu koncepcja „otwartego miasta” to zupełnie nowa jakość. Władze miasta w ramach inicjatywy planują opracować i udostępnić informacje o Grudziądzu w formie otwartych danych informatycznych, udostępnionych wszystkim chętnym na potrzeby np. tworzenia dedykowanych miastu aplikacji (na smartfony, tablety itp.). Takie rozwiązania maja służyć zarówno mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym miasto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.