Gdańsk, Grudziądz, OASC: Polskie miasta dołączają do międzynarodowej inicjatywy

• Gdańsk i Grudziądz jako pierwsze miasta w Polsce dołączają do globalnej inicjatywy Open&Agile Smart Cities (OASC).
• To koalicja samorządów z całego świata, której celem jest praca na rzecz rozwoju inteligentnych miast przyszłości.
• Inicjatywa zrzesza miasta z całego świata - od Meksyku po Finlandię, zarówno małe jak i duże, które mają jednak takie same cele.
Gdańsk, Grudziądz, OASC: Polskie miasta dołączają do międzynarodowej inicjatywy
Nowoczesne rozwiązania technologiczne mogą byc używane do opracowania inteligentnych systemów zarządzania miastem, ruchem ulicznym czy infrastrukturą. (fot. pixabay)

Rozwój nowoczesnych technologii może zarówno pomóc samorządom, ale też zaszkodzić – wszystko zależy od tego, jak włodarze miast będą z nich korzystać. Właśnie przed takim wyzwaniem stają członkowie OASC. Celem inicjatywy jest wypracowanie wspólnych i skutecznych działań, które dadzą odpowiedź na pytanie: jak właściwie korzystać z nowoczesnych technologii, aby służyły one mieszkańcom, zamiast utrudniać życie.

- OASC stawia na proste, otwarte mechanizmy współpracy, zapewniające, że miasta na całym świecie będą mogły wspólnie korzystać z nowoczesnych technologii, dzieląc się wiedzą i kosztami opracowania nowych rozwiązań – mówi Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta w urzędzie miejskim w Gdańsku oraz pełnomocnik prezydenta miasta ds. innowacji.

OASC to po polsku: Otwarte i Zwinne Inteligentne Miasta

Zwinność oznacza takie rozwiązania, które łatwo można zastosować do każdego miasta, niezależnie od jego wielkości. Z kolei otwartość oznacza tworzenie miejskich systemów i aplikacji (np. systemu kierowania ruchem), które będzie można modyfikować i rozwijać. Do tej pory samorządy korzystały często z dostarczanych przez dostawców systemów zamkniętych, które są drogie w utrzymaniu i nie podlegają modyfikacji.

Gdańsk już dziś korzysta ze standardów promowanych przez OASC. Jednym z nich jest platforma CKAN (www.otwartygdansk.pl), czyli globalny standard w zakresie gromadzenia i udostępniania w internecie danych i informacji wytwarzanych przez miasta, dzięki czemu mogą być one potem wykorzystane do tworzenia np. aplikacji internetowych.

Z kolei w Grudziądzu koncepcja „otwartego miasta” to zupełnie nowa jakość. Władze miasta w ramach inicjatywy planują opracować i udostępnić informacje o Grudziądzu w formie otwartych danych informatycznych, udostępnionych wszystkim chętnym na potrzeby np. tworzenia dedykowanych miastu aplikacji (na smartfony, tablety itp.). Takie rozwiązania maja służyć zarówno mieszkańcom, jak i gościom odwiedzającym miasto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE